Macron’a mektup yazan sanatçılar “Bu reforma ve yöntemine karşıyız”

0
213

Fransa’da genel grev ve kitlesel protestolara neden olan hükümetin “emeklilik reformu” sanatçılar tarafından da protesto edildi. Yasanın geri çekilmesi amacıyla 300’den fazla sanatçı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a mektup gönderdi.

Sputnik’te yer alan habere göre, 300’den fazla sanatçı, Macron’dan emeklilik yaşını 62’den 64’de çıkaran yasayı geri çekmesini talep etti.

İmzacılar arasında Juliette Binoche, Noémie Merlant Camille Cottin, Laure Calamy, Alice Diop, yönetmenler Saint Omer ve Michel Hazanavicius gibi ünlü isimler bulunuyor. Sanatçı camiasının reform planına karşı olduğuna dikkat çekilen mektupta, “Siz adaletsiz, verimsiz ve en savunmasız insanları ve kadınları daha ciddi şekilde etkileyen bir emeklilik reformunu zorlama yoluyla kabul etmeyi seçtiniz, bu toplumun büyük çoğunluğu tarafından reddedildi. Sanatçılar bu reforma ve yöntemine karşı” ifadelerine yer verildi.

Emeklilik yasasına karşı bugün de genel greve gidildi. Emekçilerin birçok şehirde alanlara çıkması bekleniyor.

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 2 yıl yükselten yasa tasarısını oylanmadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta patlak veren gösteriler sürüyor. Gösterilere sert müdahale eden polislerle göstericiler arasında ülkenin birçok yerinde yaşanan çatışmalarda binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.