Mecliste İlk Kez HDP’nin Verdiği Önerge Kabul Edildi

0
856

Meclis’te HDP, CHP, İYİ Parti ve AKP’li vekiller aynı konuda 4 ayrı önerge verdi, önergelerin hepsi birlikte oylanıp kabul edildi. Böylece HDP’nin verdiği bir önerge ilk kez kabul edilmiş oldu.

Kabul edilen önerge ile, İçişleri Bakanlığı’nda mülki idare amirlerinin gerekli durumlarda birinci sınıftan çıkarılması için bakana yetki veren düzenlemeden vazgeçildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, vazgeçilen uygulama ile ilgili konuşan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın konuşmasında, 1. sınıf mülki idare amiri olabilmek için 14’e yakın üstün nitelik gerektiğini belirterek “15 yıl bekleyeceksiniz ama birinci sınıf statüsünden mülki idare amirliği kaybederken bakanın iki dudağı arasında adeta ‘boş ol’ der gibi ‘Seni bu görevden aldım’ diyeceksiniz. Belli ki tek adam idaresini çok sevdiniz.” dedi.

İYİ Partili Ayhan Eren ise, “Bu kanun teklifinin birinci maddesinin teklif metninden çıkarılması uygun. Zira bir insanın geleceği sadece bir bakanın iki dudağı arasına hapsedilmemelidir.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.