CHP’li Gürsel Tekin, “Yalan Haberle Mücadele” İçin Meclise Önerge Sundu

0
843

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, bazı sosyal medya şirketleri üzerinden üretilen yalan haber kampanyalarına karşı alınması gereken önlemler için Meclise araştırma önergesi verdi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP’li Tekin “Türkiye, dezenformasyon ve sahte haberin en çok görüldüğü ülke. AB başta olmak üzere tüm demokratik ülkeler Facebook, YouTube, Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden yürütülen dezenformasyon kampanyaları ile seçim sonuçlarına yapılan müdahalelere karşı kapsayıcı önlemler almak için çalışıyorlar. Halkın doğru karar almasını engellemek veya hedef ülkede halkın kanaatlerini başka bir ülkenin çıkarı doğrultusunda manipüle edebilmek için sosyal medya platformları kullanılıyor.“ dedi.

Geçmiş seçimlerde benzeri manipülasyon çabalarının kullanıldığı, seçim döneminde toplumun sağlıklı bir şekilde kanaat oluşturmasını engellemek için sosyal medyada, maaşlı troller ve bot hesaplar ile psikolojik harp tekniklerinin dahi uygulandığı ve demokratik süreçlerin uygun bir şekilde işlemesine engel olunduğunu belirten Tekin, şöyle devam etti:

“AB seçim güvenliğini sağlamak için önemli adımlar attı. Google, Twitter ve Facebook ile AB arasında dezenformasyona karşı uygulama belgesi imzalandı. Bu kapsamda sosyal medya platformlarına bünyelerinde bulunan sahte haberler, nefret suçları ve asılsız iddialarla mücadele sorumluluğu getirildi.

Buna karşı TBMM’nin hala hiçbir adım atmamış olması, seçimlerin sağlıklı ve güvenli yapılmasını engelleyen bir tehdit olarak ortada duruyor. Ulusal ve uluslarası bazı aktörlerin Türkiye’de seçimlere müdahale etmeye çalıştığını, maaşlı troll ve bot orduları kurarak sahte haberleri yaydıkları, bu yolla vatandaşlarımızın iradesini manipüle etmeye çalıştıkları biliniyor.”

“Demokrasimizi dış müdahalelere karşı korumak, halkın özgürce karar almasını temin etmek, sosyal medya platformlarının da bu konuda sorumluluklarını yerine getirmesini sağlamak için bir araştırma komisyonu kurulmasını önerdik.“ ifadelerini kullanan Gürsel Tekin, demokrasiyi korumak için verdikleri önergeyi herkesin desteklemesini umduklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.