Savcılık Talimatıyla Tutsaklara Askeri Nizamda Ayakta Sayım Dayatılıyor

0
955

Maraş Türkoğlu Kapalı Hapishanesi’nde, askeri nizamda ayakta sayım dayatılmasına karşı tutsaklar açlık grevi başlattı. Başlatılan açlık grevi eylemi bugün 4’üncü gününde. Hapishane idaresi ise uygulamanın savcılık talimatı üzerine yapıldığını iddia ediyor.

Maraş Türkoğlu 1 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan tutsakların, ayakta sayım dayatmasına karşı 25 Kasım’da başlattıkları açlık grevi sürüyor. 26 Kasım’da hapishanedeki tutuklular ve hapishane idaresiyle görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek, tutukluların dayatmaları kabul etmediklerini ve uygulama sonlandırılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini aktardı.

Avukat Bek, dayatmanın sürdürülmesi durumunda açlık grevindeki tutuklu sayısının artabileceğini belirtti.

Hapishanenin yeni açılmasına rağmen yoğun bir şekilde hak ihlallerinin yaşandığını söyleyen Bek, “Tutuklular, askeri nizamda ayakta sayım dayatıldığını, cezaevi girişinde çıplak arama dayatıldığını, kabul etmeyenlerin darp edildiğini, Yeni Yaşam gazetesinin verilmediğini, kaloriferlerin düzenli bir şekilde yanmadığını ve ısınma problemi çektiklerini, bu sebepten ötürü birçoğunun hasta olduğunu söyledi.” dedi.

Hapishane idaresinin ayakta sayım uygulamasını kabul ettiğini ve bunu savcılık talimatına dayandırdığını söyleyen Bek, “Tutuklu ve hükümlüler asker gibi sayımlara itiraz ediyorlar. Birçok cezaevinde bu uygulama bu sertlikte değil. Zaten sayısı belli olan kişilerin koğuş içerisinde infaz koruma memurları tarafından gözle görülebilen bir noktada durması halinde ayrıca bunları askeri bir nizam içinde sıraya dizilmeden de sayılması mümkündür. Bu dayatma hukuki değildir.” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.