Morales’in evi basıldı, hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Morales, “kaçmak için hiçbir sebebim yok” dedi

0
1022

Bolivya’da ABD’nin destek verdiği faşist darbe sonucunda istifa etmek zorunda kalan solcu Devlet Başkanı Evo Morales’in evi basıldığı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı bildirildi.

Morales, ABD yanlısı çetelerin sokak gösterileri sonrasında istifa etmişti. İstifası sonrasında Morales hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Twitter hesabı üzerinden olayı devlet darbesi olarak niteleyen Morales, “Bütün dünya ve Bolivya halkı huzurunda, bir polis memurunun, hakkımda illegal bir şekilde yakalama kararı çıkardığını bildiriyorum. Ayrıca şiddet eylemleri düzenleyen gruplar, evime saldırı düzenledi. Darbeciler, hukukun üstünlüğünü yerle bir ediyor” dedi.

ABD yanlısı sağcı Santa Cruz Sivil Komitesi Başkanı Luis Fernando Camacho, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada askerlerin Morales’in başkanlık uçağına el koyduğunu ve onu aradığını yazdı.

Latin Amerika’dan darbeye tepki

Evo Morales’in istifasını kendisine yapılmış bir “darbe” olarak niteleyen Arjantin, Venezuela, Küba ve Meksika’dan, yapılanlara tepki açıklamaları geldi.

Arjantin’de aralıkta devlet başkanlığı görevini üstlenecek Alberto Fernandez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bolivya’da sivillerin şiddet eylemleri, polisin ihmalkarlığı ve ordunun tepkisizliğinin bir ürünü olarak darbe yapıldı. Bu, yeni devlet başkanlığı seçimleri çağrısı yapmış Devlet Başkanı Evo Morales’e karşı yapılmış bir darbe suçudur” ifadesini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kardeş Devlet Başkanı Evo Morales’e karşı yapılan darbeyi sert bir şekilde kınıyoruz. Dünyadaki sosyal ve politik gruplar olarak, Bolivyalı ırkçılık mağduru yerli halkların yaşam haklarının savunulması adına protestolar düzenleyeceğimizi ilan ediyoruz” açıklamasına yer verdi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermudez de Morales’in istifası üzerine, “Sağcılar şiddetli ve korkak bir darbeyle Bolivya’da demokrasiye saldırıyor. Bu darbeyi sert bir şekilde kınıyoruz ve kardeş Devlet Başkanı Evo Morales’in yanındayız. Dünya Evo’nun hayatı ve özgürlüğü için seferber olmalı” paylaşımında bulundu.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ise, ülkesinin demokrasiye olan saygısının devam edeceğini belirterek, “Bolivya’da geçen yüzyılda Latin Amerika’da yaşanana benzer, devam eden bir askeri operasyon var, biz bunu reddediyoruz. Darbeye hayır” ifadesini kullandı.

İngiltere İşçi Partisi’nden Morales’e destek

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, “Çok sayıda sosyal ilerlemeyi ülkeye kazandıran Evo Morales’in ordu tarafından istifaya zorlandığını görmek dehşet verici. Bolivya halkına karşı yapılan bu darbeyi kınıyorum ve demokrasi, sosyal adalet ve bağımsızlık için yanlarındayım” diyerek Morales’e destek açıklamasında bulundu.

Morales: “Kaçmak için hiçbir sebebim yok”

Görevini bırakmak zorunda kalan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise muhalefetin, çevresindekilere ve halka zarar vermemesi için istifa ettiğini vurgulayarak, “Bolivya halkının bilmesini isterim ki kaçmak için bir sebebim yok. Eğer bir şey çaldıysam, ispatlasınlar. Eğer çalışmadığımızı söylüyorsalar, ekonomik gelişme sayesinde yaptığımız binlerce esere baksınlar. Vatanını seven mütevazılar ve fakirler bu mücadeleye devam edecek” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.