Nevzat Bingöl: Demirtaş Salı günü bırakılabilir

0
1222

Gazeteci Nevzat Bingöl, Selahattin Demirtaş’ın 18 Haziran’da yapılacak olan duruşması ile ilgili bir tahliye beklentisi olduğunu belirterek, “Açıkçası bekleniyor, Ferhat Encü de serbest bırakıldı. Ama bu saatten sonra Öcalan’ı bile serbest bıraksalar bunun seçimde karşılığı olmaz deniliyor. Son söylemler ciddi travmalar yarattı” dedi.

İstanbul’da 23 Haziran’da yapılacak yerel seçimlere bir hafta kalmışken, AKP’nin özellikle Kürt seçmenini ikna çalışmaları artmış durumda.

RSFM’de “Fotoğrafın Tamamı” adlı programa katılan Gazeteci Nevzat Bingöl ve Siyasi İletişim Uzmanı Şeyda Taluk, kendilerine sorulan “Kürt seçmenin tavrı ne olur?”, “TV tartışması sonuca etki eder mi?” sorularını yanıtladı.

AKP ve MHP’nin adayı Binali Yıldırım’ın Diyarbakır temaslarını değerlendiren Bingöl, Kürt seçmenin çok politize olduğunu ve bu tip jestlere rağmen 31 Mart öncesi kullanılan ağır ifadelerin belleklerde taze olduğunu belirterek, “Öcalan’a yönelik tecridin kalkması gibi faktörler bile gösteriyor ki Kürtlerin oyu bu seçimde AKP’ye gitmeyecek. Kürt muhafazakâr seçmen de AKP’ye vermeyecek. Bunun temel nedeni de önceki seçimde kullanılan ağır üslup” diyen Nevzat Bingöl, “Onun İmamoğlu’nu desteklemesi etkili olacaktır. Bu seçimi benim tabirim de ‘Kemalist Kürtler’ belirleyecek. Bu bir ironiydi ama AKP karşıtlığı ile hayat buldu” dedi.

Bingöl, muhafazakar Kürt seçmenin geçen sefer Saadet Partisi’ne oy verdiğini hatırlatırken, bu kitlenin de İmamoğlu yönünde oy verme eğiliminde olduğunu ifade etti. Kürt dini liderler, ‘meleler’ ve AKP’li il, ilçe yöneticilerinin de İstanbul’u üs yaptığını aktaran Bingöl, buna rağmen Süleyman Soylu’nun Kürt seçmene yönelik sözlerinin, kayyım uygulamalarının seçmeni çok rahatsız ettiğine vurgu yaptı ve “Hiçbir Kürt seçmen melelerin hatırına, onun sözüne bakarak oy vermez hele de İstanbul’da” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın 18 Haziran’da yapılacak olan duruşmasında bir tahliye beklentisinin bölgede de olduğunu söyleyen Nevzat Bingöl, “Açıkçası bekleniyor, Ferhat Encü de serbest bırakıldı. Ama bu saatten sonra Öcalan’ı bile serbest bıraksalar bunun karşılığı olmaz deniliyor. Son söylemler ciddi travmalar yarattı. AKP’liler bile bu üsluptan rahatsızdı. Sonuçta, evet Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılacağı düşünülüyor ama zaten bir suçu olmadığını söylüyor vatandaş, onun tek suçu Erdoğan’a güçlü muhalefet yapmaktı diyorlar” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.