Newroz Piroz Be

0
1966

Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı yaktığı isyan ateşi olan Newroz, Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi İstanbul’da da kitlesel kutlamalarla selamlandı.Newroz başta Diyarbakır olmak üzere Batman, Siirt, Şırnak, Urfa, Hakkari, Adıyaman, Muş, Antep, Malatya gibi illerin yanı sıra İstanbul, Mersin, İzmir gibi metropollerde de kitlesel olarak kutlandı.

Kutlamaların adreslerinden birisi olan İstanbul Kazlıçeşme’de yapılan Newroz kutlamalarına yüz binlerce kişi katıldı.

Sabah saatlerinde İstanbul’un bir çok semtinden otobüslerle Kazlıçeşme’ye hareket eden yüzbinler Zeytinburnu ilçesinin sokaklarını sarı-kırmızı-yeşile boyadı.

İstanbul’da gerçekleştirilen Newroz kutlamasında Kürt sorununun çözümü için Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması gerektiği talebi tekrarlandı.

Sabah saatlerinden itibaren Newroz alanına akın eden yüzbinler, arama noktasına gelene kadar “Bıji Aşiti”, “Bıji Newroz”, “Bıji Serok Apo”, “Öcalansız Dünyayı Başınıza Yıkarız” gibi sloganları sıkça attılar.

Mitinge DTP alanın bir çok yerinden kalabalık şekilde giriş yaparken, UİD-DER, Mücadele Birliği, Partizan, DHF, SODAP, Kaldıraç, Halkevleri, Alınteri, DİP Girişimi, SDP, SP, KÖZ, EMEP, ESP, EHP, TÖP, Anti-Kapitalist, SEH, İHD ve KESK Şubeler Platformu da Abdi İpekçi Spor Salonu önünde kortejler oluşturarak alana doğru yürüyüş gerçekleştirdiler.

Miting programı devrim ve özgürlük mücadelesinde yitirilenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Kutlamaların yerel seçimler öncesine gelmesi nedeniyle AKP karşıtı söylemler kutlamalarda önemli yer tuttu. Yerel seçimlerde “Biz Varız” ittifakının adaylarına destek çağrılarının dile getirildiği kutlamada bir çok DTP belediye başkan adayı kürsüden destek taleplerini yinelediler.

Tertip Komitesi adına İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin açılış konuşmasıyla kutlama başladı. Yoleri konuşmasında dilleri yasaklanan, kendi dillerinde konuştukları için insanlarımızı ve çocuklarımızı hapse atanlara “Artık Yeter/ Edi Bese” dedi. Yoleri, devletin imha ve inkar politikalarına karşı her ulustan insanın hep birlikte halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceklerini ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Saadet Çanan ve DTP İl Başkanı Halil Aksoy kürtçe gerçekleştirdikleri konuşmalarında savaşın bitmesi için özgürlük mücadelesine sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade ettiler.

Ardından DTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Akın Birdal ve Esenyurt Belediye Başkan Adayı Tuncer Bakırhan Newroz ruhuyla kitleyi selamladıktan sonra birer konuşma gerçekleştirdiler. Birdal konuşmasında Kürt sorununu demokrasi ve barış içerisinde çözme zamanının geldiğini dile getirirken; “Oy Namustur Satılmaz” vurgusuyla halkı oy vermeye çağırdı.

Tuncer Bakırhan konuşmasında, Türkiye emekçileri ile Kürt halkı arasında dayanışmanın önemine vurgu yaparken; 29 Mart seçimlerinde AKP’nin karşısında “Biz Varız” ittifakının adaylarına destek istedi.

Miting programı Sabahat Tuncel, Ufuk Uras ve Emine Ayna’nın konuşmaları ile devam etti. Konuşmalarda Newroz’un zulme karşı direnenlerin günü olduğu, bedeli ne olursa olsun mücadelenin devam edeceği vurgulandı. Konuşmalarda Kürt sorununun çözümünün başka yerlerde arandığına, oysa sorunun Kürtler ile birlikte çözülmesi gerektiğine, Kürt iradesinin muhatap alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

Miting programında EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, ESP Temsilcisi Ersin Sedefoğlu da kısa birer konuşma yaptılar. SDP Genel Başkanı Filiz Koçali ve İtalya’dan gelen heyet de Newroz’u selamlayıp Kürt halkının bayramını kutladılar.

Kutlamalar Rojda ve Ayfer Düzdaş’ın Kürtçe söyledikleri şarkılar ve çekilen halaylarla sona erdi.

Miting alanında sıkça “Yaşasın Halkarın Kardeşliği”, ” Şehit Namırın”, sloganları atıldı. Mitinge 300 bine yakın insanın katıldığı gözlendi.

Sarıyer’de Newroz Çoşkusu

İstanbul’un bir çok yerinde Newroz kutlamaları gerçekleştirildi. Bu kutlamaların bir adresi de Sarıyer Dağevleri’ydi. 22 Mart akşamı saat 18:00’da Direnişçiler tarafından örgütlenen kutlamada, 2 Temmuz Parkı’nın yanındaki meydanda ateş ve lastikler yakıldı.

Mahallede bulunan bazı kahveler ve evler gezilip mahalle sakinleri Newroz kutlamasına davet edildi.

Saatlerin 18:00’i geçmesinin ardından “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Bıji Newroz, Newroz Piroz Be”, “Bıji Bratiya Gelan” sloganları ile toplanmaya başlayan kitle hazırlamış oldukları lastikleri tutuşturdu. Ateşin harlanmasının ardından kitlenin daha bir coşkuyla attığı sloganlar kutlamanın yapıldığı yerden geçenler tarafından ilgiyle karşılandı ve bir çok kişinin kutlamaya desteğini dile getirdiği gözlendi.

Newroz kutlaması çekilen halaylar ve birlikte söylenen türkülerin ardından son buldu.

Münster’de Newroz

Direnişçilerin organize ettiği bir diğer Newroz kutlaması da Almanya’nın Münster şehrinde idi. Direnişçiler olarak bulunduğumuz bu alanda ilk kez Newroz’ u kendi inisiyatifimizle kutlayacaktık. Hazırladığımız afişleri şehrin işlek yerlerine astık, el ilanlarımızı da özellikle öğrenci yurlarında dağıttık. Başta telefon olmak üzere her türlü iletişim aracını kullanarak çevremizi Newroz kutlamasına davet ettik.

munster-newroz

21 Mart günü akşam üzeri kutlamaya bir arkadaşımızın yaptığı kısa konuşmayla başladık. Arkadaşımız; Anadoluda, Ortadoğuda ve hatta Paskalya adı ile Avrupa da birçok halkın baharın gelişini kutladığını, bolluk ve bereket anlamına gelen, doğanın ve umutların yeniden doğuşunu simgeleyen bu günün evrensel bir yanının olduğuna vurgu yaptı.

Yaşadığımız coğrafyada ise Newroz, özellikle Kürt halkının son on yıllarda verdiği büyük mücadele ile birlikte politik bir yeniden doğuşa denk gelmektedir.

Efsanedeki Demirci Kawa tarihsel sürec içersinde Pir Sultan olmuş, Deniz Gezmiş olmuş 12 Eylül zindanlarında direnen tutsaklar olmuş ve iyiye, güzele, barışa ve özgürlüğe olan umudu, bugün demokrasi mücadelesi verenlere aktarmıştır. Bugün icersinde yaşadığımız emperyalist-kapitalist sistem de efsanedeki zalim Dehak’ ın ta kendisidir, dedi.

Konuşmanın ardından Grup Emek sahne aldı ve birbirinden güzel Kürtçe ve Türkçe halk ve mücadele türküleri ve halay parçaları seslendirdi. Coşkuyla çekilen halaylar ve birlikte söylenen türkülerden sonra, Newroz etkinliğimize dayanışma amaçlı katılan Hasret ve Alman müzisyen arkadaşı Bağlama ve Akardeon ile izleyenlere tadına doyulmaz bir dinleti sundular.

Kısa sürede hazırlandığımız etkinliğe ellinin üzerinde kişi katıldı.

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.