ODAK: Sol İçi Çatışmalar Tüm Sosyalistlerin Sorunudur

0
1575

9 Haziran günü İzmir’de yapılan bir etkinlikte, Halkın Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’ın kürsüye çıkması ile KP ve HTKP’liler arasında gelişen olaylar gün boyu devam etmiş ve ifade edilenlere göre giderek tırmanarak şiddet boyutuna kadar varmıştır.

Her iki grubun da aktarımları ve yayımladıkları fotoğraf ve videolardan da görüldüğü kadarıyla uygulanan şiddet, yaralanmalara dahi neden olmuştur. Çıkan olaylara ise polisin müdahale etmeye çalıştığı görülmektedir.

Öncelikle gelişen olayları üzüntüyle karşılamaktayız. Haklı-haksız tartışması bir tarafa, sol içerisinde gelişecek şiddeti halkın ve devrimcilerin üzüntüyle, iktidarın ve halk düşmanlarının ise beklenti ve sevinç ile karşılayacağı açıktır.

Biz solun kendi arasında gelişen sorunlarını, çözümsüzlüklerini, şiddete varan eğilimlerini iki grup arasında cereyan eden ve yalnızca iki grubu ilgilendirecek biçimde değil; solun ve tüm ilerici kesimlerin meselesi şeklinde ele alması gerektiğini düşünüyoruz.

KP ve HTKP’li dostlarımız arasında gelişen bu üzüntü verici olaylar bize tekrardan solun iç sorunlarını, anlaşmazlıklarını çözebilecekleri; devrimcilerin, demokrat ve ilericilerin oluşturacağı bir etik örgütlenmenin gerekliliğini hatırlatmaktadır. Birimizin sorunu, hepimizin sorunudur.

Tarafları Türkiye devrimine ve halka olan sorumluluklarını hatırlayarak acilen kendi kitlelerini sakinleştiren ve provokasyona kapatacak şekilde açıklama yapmaya; daha sonra ise sorunu Türkiye solunun bir sorunu şeklinde ele alan, gelişen olaylardan daha ileri dersler çıkarabilecek bir platformda çözmeye davet ediyoruz.

Gelişen dinci-gerici, faşist iktidara karşı Türkiye solunun birliği acil bir önem taşırken, gerçekleşen bu tatsız durumun devam ettirilmesi bizlere yakışmamaktadır.

Değişik siyasi hareketlerden, demokratik kurumlardan temsilciler ile sosyalist aydınlar zaman geçirmeden bir araya gelerek iki kurum arasında arabuluculuk etmelidirler. Olayların çözülebilmesi doğrultusunda her türlü sorumluluğa açık olduğumuzu dostlarımıza bir kez daha bildiriyor, bir an önce gelişen olumsuzluklara son verilmesini umut ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.