Okullarda Mescit Var Ama Revir Yok!

0
957

Geçtiğimiz Çarşamba günü Keçiören’deki bir okulda, kantinden aldığı çikolatanın kapağı boğazında kalarak fenalaşan 7 yaşındaki Mert Yağız, tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Yağız’ın yaşamını yitirmesinden sonra hemen hemen bütün okullarda mescit olup revir olmaması gündeme oturdu.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre; Bakanlık yönetmeliğinde revir olması için herhangi bir öğrenci sayısıyla ilgili bir ihtiyaç tanımlanmazken yönetmelikteki şu ifadeler dikkat çekiyor:

“İş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen sayıda çalışan bulunan kurumlarda işyeri sağlık ve güvenlik birimi ve revir odası bulunması.” Bu ifadelerde merkeze “öğrenci”nin değil “çalışan”ın alınması dikkat çekiyor. İlgili yönetmeliğe göre, revir için kurumun “tehlikeli işler” sınıfında yer alması gerekiyor.

ÖZELDE İSTEĞE BAĞLI

MEB’in özel okul yönetmeliğinde ise revir, “isteğe bağlı” olarak “sağlık odası” tanımı ile yer alıyor. MEB’e bağlı okullarda ise revir tanımı sadece yatılı ve pansiyonlu okullarda pansiyonun uygun bir bölümünde oluşturulması koşulu ile bulunuyor. Ancak her yıl öğrencilerden ciddi kayıt paralarının alındığı, velilerden okul aile birliği bütçesi için aidat gibi ücretlerin istendiği bazı devlet okullarında da ücretleri okul döner sermayesinden ödenen ve sözleşmeli personel istihdamı ile revir, hemşire, rutin doktor kontrolü ve özel güvenlik gibi hizmetlerin verildiği öğrenildi.

CAN GÜVENLİĞİNE ERTELEME

Çocukların ihtiyaçlarını öncelikli olarak görmeyen MEB, ilk olarak Haziran 2019’da Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği ile okul kantinlerinde 16 Eylül’de yürürlüğe girmek üzere “Okul Gıdası Logosu” uygulamasının başlatılacağını duyurdu. Bu kapsamda bütün okul kantinlerinde denetimler yapılacağını belirten bakanlık, yönetmelik uygulamaya girmeden bir gün önce 15 Eylül’de değişikliğe giderek uygulamayı 7 Eylül 2020’ye erteledi. Ertelemenin gerekçesi olarak da kantin işletmecilerinin taleplerinin öne çıktığı belirtildi. MEB’in İçişleri Bakanlığı ile 2017’de başlatılarak ortak yürüttüğü ve öğrencilerin can güvenliği için gerekli olan Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ndeki birçok şart da iki kere uzatılarak 3 Eylül 2020’ye ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.