Ölenler Döğüşerek Öldüler…

0
1862

Odak Dergisi’nin düzenlediği Etkinlik Programı ile Ömerler, Erdoğanlar, Ramazanlar ve Mehmetler idam edilişlerinin 26. Yıldönümü’nde, mücadelelerinin haklı zemininde bir kez daha anıldılar. Mimar Mühendis Odaları Konferans Salonu’nda düzenlenen ve yaklaşık 40 kişinin katıldığı Etkinlik’te sunuculuğu Mehmet Özer üstlenirken; Temel Demirer, Rahmi Yıldırım ve Ruşen Sümbüloğlu da konuşmalarıyla destek verdiler.

İlk olarak coşkuyla okuduğu şiirleriyle açılışı yapan Mehmet Özer’in ardından Temel Demirer söz alarak: “Onlar bizi bırakıp giderken kapitalizmin bir zulüm olduğunu anlamamızı istediler. Bu sistemin ne denli korkunç bir sistem olduğunu anlamamızı istediler. Tam da dedikleri gibi oldu, tarih onları haklı çıkardı. Onları sadece anmak yeterli değil. Onlar gibi olmak, onların ideali doğrultusunda, onlar kadar kararlı olmak önemli. Kapitalist Sistem elimizden cesaretimizi aldı; cesaret istediğinizde onları anımsayın! İdam sehpasında ellerim titremeyecek diyenleri anımsayın! Onlar bizlere giderken güzel bir sancak bıraktı. Aynı bilinç ve kararlılıkla burada bulunanların bu sancağı taşıyacağına hiç şüphem yok. Yolumuz açık olsun demeyeceğim, yolumuzu açmak için uğraşacağız. Sizlere inancım sonsuz!’” dedi.

Sinevizyon Gösterimi’nin ardından Ömer Yazgan’la Harp okulunda yaşadığı dönemleri aktaran Rahmi Yıldırım; “İnfazlarından önce dimdik durdular, onlar ölüme yiğitçe gittiler. Bize onurlu bir anı bıraktı. Bizlere düşen de onların bıraktığı bu onurlu anıya sahip çıkmaktır” dedi.

Rahmi Yıldırım’dan sonra söz alan ve Ruşen Sümbüloğlu ise belgelerle desteklediği bir Konuşma yaparak Ömerlerin Dava Dosyası’ndan kesitler sundu. İdam sonrası ‘İşi Bitti Belgesi’, cellada ödenen paranın faturası, infaz sırasında yapılanların kaydedildiği belgeler, tabip raporları, ölüm raporları ve defin ruhsatları benzeri belgeleri katılımcılarla paylaştı.

Konuşmalar arasında Ömerlerin idam öncesi son sözleri okundu ve Anma; Marksist Bakış Müzik Grubu’nun seslendirdiği çok güzel ezgi ve türkülerle sona erdi.

ODAK/Ankara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.