Şan Olsun Direniş Geleneğini Yaratanlara, Akyazı Son Değil Direniş Sürüyor!

0
1373

Akyazı Direnişi’nde yaralı biçimde tutsak düşen ve 29 Ocak 1982’de idam edilerek katledilen; Ömer Yazgan, Mehmet Kambur, Erdoğan Yazgan ve Ramazan Yukarıgöz ile 17 Ocak 1981’de aynı eylemde şehit düşen; Ali Aktürk ve Metin Adil Toraman anısına, 30 Ocak Cuma Günü, Direnişçiler tarafından bir Anma Etkinliği gerçekleştirildi.

Salonda devrim şehitlerinin resimlerinin yanı sıra “Şan Olsun Direniş Geleneğini Yaratanlara, Akyazı Son Değil Direniş Sürüyor” yazılı Pankart dikkat çekiyordu.

Saygı Duruşu’nun ardından, “Oysa İsteklerimiz Haklı ve Çıplaktı” adlı Belgesel gösterildi. Genç bir Direnişçi; Geçmişle gelecek arasında bağ kurup, mücadeleyi geliştirerek nasıl daha ileriye taşıyabiliriz,  konulu bir Konuşma yaptı.

Emek Sanat Topluluğu’nun Türkü ve Şiir Dinletisi’nden sonra şehitlerimizin mektupları müzik eşliğinde ve kurgusunu yine genç arkadaşlarca yapılmış teatral bir sunumla seslendirildi. Seyirciler Gösteri’ye sonuna kadar alkış ve sloganlarla eşlik ettiler.

Ardından yine sloganlarla, Ömer Yazgan’ın 25 yıl sonra açığa çıkartılan son Mektubu, iki arkadaş tarafından sahnelenerek katılımcılarla paylaşıldı. Her iki performansın da izleyenleri çok duygulandırdığı görüldü.

Etkinliğin son bölümünde ise önce tek tek başlayan; “Yoldaşlarımızın mektuplarını istiyoruz!” haykırışları giderek tüm katılımcılar tarafından sahiplenilince, çok coşkulu bir slogana dönüşerek Salon’un duvarlarından yankılandı.

Şehitlerimize ağıt yakmak yerine, bir fark yaratmayı amaçladıkları ve uğruna hiç tereddütsüz ölüme yürüyebildikleri mücadelelerini onlara layık bir biçimde sahiplenerek zafere taşıma kararlılığımızı bileyen bir Etkinlik idi.

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

Devrimciler Ölür, Devrimler Sürer!

Dev Genç Yürüyor, Direniş Büyüyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.