Önder Babat Ölümsüzdür

0
1407

Devrimci Hareket Dergisi Okuru Önder Babat 3 Mart 2004 tarihinde Dergi Bürosu’ndan çıkarken başından vurularak katledilişinin 5. Yılı’nda vurulduğu yer olan  İmam Adnan Sokak’ta anıldı.

Önder Babat Kültür Merkezi (ÖBKM) tarafından düzenlenen Anma Etkinliği’ne Devrimci Hareket okurları ve Babat’ın yoldaşlarının yanı sıra devrimci, demokrat kurumlardan insanlar katıldı. Meşalaleler yakılarak başlatılan Etkinlik’te Burak Yücel’in kısa konuşmasının ardından ilk olarak Önder Babat şahsında devrim mücadelesinde yitirilenler için Saygı Duruşu yapıldı.

“Önder Babat Ölümsüzdür” yazılı ve Babat’ın Fotografı’nın da yer aldığı bir Pankart ile “Hepimiz Birer Önder Babatız”, “Katili Bulunacak, Hesap Sorulacak” içerikli dövizler hazırlanmıştı.

Basın Açıklaması Devrimci Hareket Dergisi Yazıişleri Müdürü Fehmi Kılıç tarafından okundu. Kılıç, Önder Babat’ın “profesyonel bir alçaklıkla” katledilmesinin üzerinden beş yıl geçtiğini belirterek; “Önderce nitelikleri rehber edinerek nöbeti devralan yoldaşlar saflarımızı büyütüyor” dedi.  Önder’in katledilişinin ardından ismini alan çocukların büyüdüğünü ifade eden Kılıç “Devrimciliğin en zorlu sınavlardan geçtiği günümüz koşullarında, Önder’in, değerleri eğip bükmeyen, öznellikten uzak duruşu bize yol gösteriyor” dedi. Kılıç; Önder’in katillerinin ortaya çıkartılmadığı gibi onu önce vurup ardından da “kafasına taş düştü” diyenlerin zihinleri bulandırmaya çalıştığını, tüm çabanın katilin gerçek kimliğini gizlemeye yönelik olduğunu belirtti. Kılıç sözlerine; “Önder’in gerçek katili, bu coğrafyada emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı hiçbir itiraza tahammülü olmayan; rejimin bekası için işkenceden toplu katliamlara dek her yola başvura ve devlet biçiminde örgütlenmiş güçlerdir. Şeyh Bedreddin’i, Serez’de asan,  Pir Sultan’ı taşa tutan, Che Guevara’yı Bolivya’da kurşuna dizenler… Maraş’ın ve Sivas’ın katilleri, Önder’in de katilleridir. Faili meçhul olarak bilinen binlerce cinayetin failleri gerçekte nasıl meçhul değilse, Önder’in katilleri de meçhul değildir. Tetikçiler değişse de katil her seferinde aynıdır. Emperyalizmdir, faşizmdir, resmi ve sivil uşaklarıdır” diyerek son verdi.

Anma Etkinliği; Babat’ın vurulduğu yere karanfil bırakılması ile devam edip; İlkay Akkaya, Serhad Raşa ve ÖBKM Müzik Grubu’nun kısa dinletileriyle sonlandırıldı.

Anma ve Basın Açıklaması boyunca “Faşizme Ölüm, Tek Yol Devrim”, “Önder Babat Ölümsüzdür”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganları atıldı.

Önder Babat Kültür Merkezi’nde, Önder’in anısına gerçekleştirilen Anma Programı da paralel bir seyir izledi ve ÖBKM Müzik Grubu tarafından verilen dinleti ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.