Onlarca İnsan Suçsuz Şekilde Hapishanelerde Tecrite Maruz Kalırken, 49 IŞİD’li Tahliye Oldu

0
977

Kocaeli’de 49 sanığın yargılandığı IŞİD davasına Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesince, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapıldı. 4’ü tutuklu, 1’i firari 49 sanığın yargılandığı davada sanıkların hepsine tahliye kararı verildi. 

Duruşmada sanıkların ilginç diyalogları dikkat geçti. Duruşmaya Tarsus’tan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan tutuklu Y.A, “namus ve vicdan” üzerine yemin etmek istemedi.

Ayrıca aynı kişi sadece Allah’ın adına yemin edeceğini belirtirken, Mahkeme Başkanı’nın “Namus ve vicdan üzerine yemin etmeye İslamiyet izin vermiyor mu?” sorusuna “Ben sadece İslami değerler üzerine yemin ederim. Bu, inancımın gereğidir” diyerek cevap verdi. Daha sonra savunmasına devam eden Y.A, “Suriye’ye kimsenin talimatı ve etkisi altında gitmedim. Orada Suriyeliler zor durumdaydı, onlara yardım etmek için gittim” dedi.

Mahkemeye ara verilmesinin ardından karar açıklandı. Mahkeme heyeti, 4 sanığın adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi. Kararla birlikte dosyada tutuklu sanık kalmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.