Özelleştirmeye Karşı Direnen Maden İşçileri Mücadeleyi Kazandı

0
1559

10904AFE-A821-4448-ADED-FAE9D1F63566Torba yasasına karşı eylem yapan üç bin maden işçisinin mücadelesi, başarıya ulaştı.

Dün Zonguldak’ta maden işçileri, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilmesinin önünü açan yasaya karşı “maden ocağından çıkmama” eylemi başlattılar. 21 saat süren eylem sonunda, işçiler sendika temsilcileriyle yaptıkları görüşmenin ardından ocaklardan dışarı çıktı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Ankara’da Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte Hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin ardından, işçilerin eylemlerini sonlandırdıklarını belirtti. Ayrıca Demirci, “Ankara’da önemli görüşmeler yaptık. İşçinin derdini, eylemini anlattık. Görüşmeleri işçilere de anlatmak üzere Zonguldak’a geliyoruz. Türk-İş başkanı işçilere yapılan görüşmeleri anlatacak.” dedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, işçilere yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Şu anda yaptığımız mutabakat 58’nci maddedeki tasarı meclisten bizim istediğimiz şekilde TTK’nın sahaları kapsam dışına atılarak yeniden düzenlenmek şartıyla geçecek. Hükümet yetkilileri nezdinde bunun teminatı alınmıştır.”

İşçilerin değiştirilmesi için eylem yaptığı 58. madde “TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir.” diyerek TTK’ya bağlı kömür ocaklarının özelleştirilmesini sağlayacak ve bu da birçok maden işçisinin işsiz kalmasına sebep olacaktı.

7 Kasım 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.