Prof. Dr. Ahmet Saltık: Türkiye’de Kayıt dışı 7 bin ölüm var!

0
1197

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, korona salgını sürecinde açıklanan düşük ölüm oranlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Normalleşme adımları olarak AVM’lerin açılması ve liglerin başlamasını “hükümetin oynadığı bir kumar” olarak değerlendiren Saltık, “Bakanın sözleri çelişkilerle dolu. ‘Tedbiri elden bırakmayalım’, peki sen neden bıraktın, neden futbol maçlarını serbest bıraktın, neden turistik etkinlikleri üç büyük kentte açık bıraktın? Kabinedeki Turizm Bakanı acaba turistik tesisleri nedeniyle çok mu bastırdı gibi sorular geliyor akıllara.” ifadelerini kullandı.

Kpnuyla ilgili Halk Tv’ye açıklamalar yapan Saltık ölüm oralarının da Saglik Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin üzerinde olduğunu iddia ederek şunları söyledi:

“Ölüm oranı dünyada %7’ye ulaştı yani testi pozitif çıkan insanların %7’si ölüyor. Türkiye’de bu oran %2,8. İnanılmaz bir çelişki de burada. Keşke gerçek olsa da iftihar etsek. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 4 bine yakın ölüm rakamı gerçek değil.

Yalnız İstanbul’da 11 Mart’tan 30 Nisan’a dek 3,700 fazladan ölüm var. İstanbul’un olguların yarısını içerdiğini ve Türkiye’nin kalanında da 3,700 kadar ölümün saklandığını düşünürsek bu yaklaşık 7 bin kayıt dışı ölüm demek. Dünya Sağlık Örgütü’nün kodlama rehberine uyulmuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.