SARKOZY AFGANİSTAN’DAKİ ASKER SAYISINI AZALTACAKLARINI AÇIKLADI

1
7235

Fransa Cumhurbaşkanı N. Sarkozy geçtiğimiz hafta kısa bir Afganistan ziyaretinde bulundu. Sarkozy ziyaretini sa­vaş ortamının sürüyor olmasın­dan gizli ve sıkı güvenlik altında gerçekleştirdi.

Afganıstan’dakı NATO or­dusunda görevli asker sayısında indirime gidileceğini açıklayan Sarkozy 2012 yılı sonuna kadar buradaki askeri güçlerinin dörte bir oranında çekileceğini söyledi.

Sarkozy’nin açıklamaları ABD Başkanı Obama’nınkine denk düştü. Obama, bu yıl 10 bin, 2012’nin eylül ayına kadar da 23 bin ABD askerinin ülkeden ayrılacağını açıklamıştı. Sar­kozy, savaşı bitirmek için bunun gerekli olduğunu belirtti.

Afganistan üzerinden ya­pılan hesapların tutmadığı gö­rülüyor. Kendileri için bataklığa dönüşmeden çıkmak istiyorlar. Bu bölgede yaklaşık on yıldır sürdürdükleri saldırılarda, ope­rasyonlarda sıklıkla sivil hedef­leri vurdular. ‘’Terör’’ belasından kurtarma operasyonlarında ken­dileri de beklemedikleri kadar kayıp verdiler.

Sarkozy’nin ziyaretinin er­tesi günü düzenlenen intihar sal­dırısında 5 fransız askeri öldü. Fransa’nın kaybı yüzlere doğru çıkarken, NATO’nun genel asker kaybı ikibin civarında

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.