SEÇİM START’I VERİLDİ; HAYDİ BİSMİLLAH

0
1729

Cumharbaşkanı Erdoğan’ın elinde Kur’an ile miting miting dolaşmasının, asker cenazesinde şov yapmasının ardından bu seferde AKP’nin ‘bismillah’ şarkısı gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde seçim şarkısının açıklanmasıyla, AKP’nin iktidar hırsları için, çıkarları için insanların kutsal gördüğü şeyleri dini ne denli kullandığı, sistem partilerinin nasıl yozlaştığı gözler önüne serildi.. Sosyalistlere ‘allahsızlar’ diye halk içinde kara propaganda yapan pek dindar AKP, halkın değer verdiği herşeyi istismar etmekten geri durmayacağını hergün kanıtlıyor.. Özenle kurdukları kokuşmuş düzenlerini kurtarmak için artık neyi kullanacaklarını  şaşırmış durumdalar.

Yüksek Seçim Kurulu dahi “bu kadarda yapamayız” demiş olacak ki şarkıyı yasakladı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın “Haydi Bismillah” adlı seçim şarkısının “halkın dini, manevi duygularını istismar etmeye yönelik olduğu” gerekçesiyle yasaklanmasını talep eden dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu’na vermişti.

YSK’nın bu talebi kabul ettiği bilgisi Eski Adalet Bakanı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, bu kararı bile din üzerinden istismar edecek açıklaması ile öğrenildi. Bozdağ açıklamasında;

“YSK seçimde Besmelenin kullanılamayacağına karar verdi. CHP sayesinde seçimde Besmele yasak. CHP, besmelesiz kampanya yapabilir. Ama biz seçim kampanyamıza ve her işimize “Haydi Bismillah” diyerek başlamaya devam edeceğiz.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Diyarbakır’da bayram namazının ardından yaptığı açıklamada;

“Bunlar dini de parayı da adaleti de her şeyi de seçime alet ediyorlar. Bunlar küçük sıradan değerler değil. YSK’ın verdiği kararı gördünüz. Buradan da bir mağduriyet çıkarmaya çalışacaklar. Seçimde ‘bismillah’ kullanmak yasak değil aslında. Fakat AKP’ye tavsiyem ‘bismillahlı’ seçim müziği yapacağına ‘tövbe estağfurullah’lı seçim kampanyası yapsalar daha iyi olur” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.