Soma’da Maden Kazası: 1 İşçi Öldü, 1 İşçi Yaralandı

0
1033

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan özel maden şirketine ait kömür ocağında, kamalama çalışması sırasında üzerine kaya düşerek yaralanan 2 işçiden Emin Karaçam (45) kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Yaralanan diğer işçi Ramazan Cun (40) ise tedaviye alındı.

Olay, Soma’nın Eynez Mevkisi’nde meydana geldi. Bölgede faaliyet gösteren özel maden şirketine ait kömür ocağında kamalama çalışması yapan 2 işçinin üzerine kaya parçası düştü. Meydana gelen iş kazasında Emin Karaçam ve Ramazan Cun yaralandı. 2 işçi, ihbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerini ilk müdahelesinin ardından Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağır yaralı olan, evli ve iki çocuk babası Emin Karaçam tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Diğer işçi Ramazan Cun’un ise sağ bacağının kırıldığı belirtildi.

Kazadan sonra özel şirket şu açıklamayı yaptı: 

“Şirketimizin Eynez Bölgesi’nde faaliyet gösteren yeraltı kömür ocağında, bugün, meydana gelen elim kazada çalışma arkadaşımız Emin Karaçam hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve mesai arkadaşlarına sabır dileriz. Hepimizin başı sağ olsun. Şirketimiz ailesinin ve sevenlerinin yanında olacaktır. Yaşanan elim kaza neticesi olay adli mercilere intikal etmiş olup soruşturma devam etmektedir. Ayrıca şirketimiz İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından da çok yönlü ve detaylı bir şekilde inceleme yapılmaktadır.”

Soma’da meydana gelen bu kaza, akıllara 2014 yılında 301 madencinin hayatını kaybettiği maden kazasını hatırlattı. Kazayla ilgili açılan mahkeme dört yıl sürmüş ve mahkeme, Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin bağlı bulunduğu Soma Holding Başkanı Alp Gürkan’ın da yer aldığı 36 kişi hakkında beraat kararı vermişti. Ayrıca o dönem Başbakan Müşaviri olan Yusuf Yerkel bir işçi yakınını tekmelemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.