Şubat ayında İstanbul’da ekmeğe zam yolda

0
53

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin yaptığı açıklamayla ekmeğe zam sinyali verdi. Ekmek fiyatlarının artırılması yönünde esnafın talepte bulunduğunu söyleyen Çetin, şubat ayı içerisinde ortak bir noktada buluşmak için görüşmeler yapılacağını açıkladı.

Sektörün geçen yıl maliyet artışları dolayısıyla sıkıntı yaşadığını anlatan Çetin, elektrik, su, doğal gaz, akaryakıt ve işçilik gibi üretim maliyetini etkileyen zamların ekmek fiyatına yansımadığını belirterek, İstanbul’da 200 gram ekmeğin 5 liradan satıldığını, söz konusu ağırlıktaki ekmeğin maliyetinin tüm giderler dahil 4,5 ile 4,80 lira arasında olduğunu ifade etti.

AA’ya açıklamalarda bulunan Erdoğan Çetin, esnafın yarısının maliyetleri karşılayamadığını, birçok fırında ayakta kalabilmek için alternatif ürünler satıldığını söyledi. Çetin, “Net bir tarih vermem çok doğru olmaz. Çünkü bu ayın resmi tarifesi çıktı. Onun için ‘şu gün, şu zaman’ desem çok doğru olmaz. Fiyat artışının ocak ayı içerisinde olmayacağı kesin. Şubat ayı içerisinde oturacağız, bakacağız. Bizim de tabii ki giderlerimiz var. İnşallah ortak bir noktada buluşacağız. Hem esnafımızı hem vatandaşımızı mutlu eden bir kararı ortaya çıkartırız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.