SURİYE’DE CİHATÇILARA DARBE ÜSTÜNE DARBE: ESKİ MİLLİ KALECİ VE ŞARKICI CİHADİST KOMUTAN DA ÖLDÜRÜLDÜ

0
1317

27 yaşındaki Suriye eski milli kalecisi ve şarkıcı cihadist Abdel-Bassit Sarout’un Cumartesi günü Humus’ta öldüğü bildirildi. Cihatçı komutanlar arasında yer aldığı bildirilen Sarout’un babası ve kardeşleri de savaşta isyancılar safında savaşarak ölmüşlerdi.

Suriye’de yaklaşık 500 bin kişinin yaşamına mal olduğu tahmin edilen iç savaş 2011 yılında başlamıştı. Rejime karşı ayaklanan güçler Erdoğan hükümeti ve Batılılar tarafından desteklenmekteydi. Trump IŞİD’i Obama’nın kurdurduğunu iddia etmişti. İŞİD çeteleri uzun dönem Türkiye’yi üs almışlardı. Erdoğan’ın Dış İşleri Bakanı Davutoğlu IŞİT çeteleri için “öfkeli gençler” ifadesini kullanmıştı. Erdoğan hükümeti de Batılılar da IŞİD’e desteklerini inkar ettiler.

İdlib’de Suriye, Rusya, İran ve Türkiye bir süre önce ateşkes sağlamışlardı. Bu anlaşmada Erdoğan hükümetinin dinci isyancılar adına garantör konumda olduğu yazıldı. Ancak ateşkes zaman zaman dinci grupların saldırıları ve rejimin misillemeleri ile bozuluyor. AMN (almasdarnews.com) adlı haber sitesinde verilen (8 Haziran)bilgiye göre bunlardan birisi geçtiğimiz perşembe günü meydana geldi ve 150’den fazla dinci militanın öldürülmesiyle sonuçlandı. Rusya ve Suriye yetkilileri saldırının 7 Haziran’da 500 kişilik bir Hayat Tahrir El Şam ve iki dinci örgüt güçleri tarafından yapıldığını ve rejim güçlerinin cevap vermesi sonucunda dinci örgütlerin 150 kişiden fazla silahlı militan dinci militan yanında tanklar, roket ateşleme sistemleri gibi çok sayıda malzeme kaybettikleri bildirildi. Eski milli kaleci Sarout’un ölen komutanlar arasında yer aldığı belirtildi.

Rejim güçleri adına açıklamaların genellikle Rusya generalleri adına yapılması ve Erdoğan rejiminin sessiz kalması dikkat çekiyor.
Kuzeybatı İdlib’de halen 30 bin silahlı militan olduğu tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.