Taksim’de kadınlara saldıran polis, “marjinal gruplar ve LGBT’lilere” saldırmış

0
1080

Emniyet Genel Müdürlüğü, 25 Kasım’da Taksim’de kadınların gerçekleştirmiş olduğu yürüyüşe yapılan saldırı hakkında açıklamada bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) yaptığı açıklamada, “Mevcut polis barikatının üstüne gelerek, içlerinde marjinal grupların ve LGBTİ’nin de yer aldığı 50 kişilik grubun dağılmaları yönünde ikazda bulunulmuştur. Alandan ayrılmak istemeyen grubun mukavemete devam etmesi üzerine, yere doğru göz yaşartıcı gaz atılarak (orantılı güç kullanılarak) grup alandan uzaklaştırılmıştır. Olayla ilgili herhangi bir yakalama/gözaltı yapılmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında düzenlenen eylem ve etkinliklere ilişkin bilgi de verilirken,  81 ilde 29 bin 749 kişinin katılımıyla düzenlenen 282 eylem/etkinliklerin (basın açıklaması, yürüyüş, tiyatro gösterimi, stant açma, bildiri dağıtma gibi) normal olarak sona erdiği belirtildi.

EYLEMLERE KATILIM SAYISI YÜZDE 25 ARTTI

EGM’nin yaptığı açıklamada katılım sayısının bir önceki yıla göre, 23 bin 767’den 29 bin 749’a yükselerek yüzde 25, eylem/etkinlik sayısının ise 216’dan 282’ye çıkarak, yüzde 30,5 arttığı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.