THKO’nun Kurucularından Teslim Töre Yaşamını Yitirdi

0
1614

Bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi gören Teslim Töre, sabah saatlerinde, sürgün olarak yaşadığı İsviçre’de yaşamını yitirdi.

68 kuşağının önemli isimlerinden Teslim Töre, sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine dün kaldırıldığı hastahanede yaşamını yitirdi. Töre bir yıldır kanser tedavisi görüyordu.

Teslim Töre Kimdir?

Teslim Töre mücadeleye 1960’lı yollarda Türkiye İşçi Partisi (TİP) saflarında katıldı. Çevresinde sevilen Töre TİP’ten milletvekili adayı oldu. Bir süre TİP içinde MDD saflarında (Mihri Belli’nin liderliğindeki Milli Demokratik Devrim taraftarları) yer alan Teslim Töre daha sonra Hüseyin İnan, Sinan Cemgil, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO’nun kuruluşunda yer aldı (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu). 1971 yenilgisi sonrasında ise THKO/MB ve TKEP’ni (Türkiye Komünist Emek Partisi) kurdu. 1994 yılında Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile ittifak yaparak milletvekili adayı olarak Gaziantep’de seçime katıldı. Bu seçimde milletvekili olacak kadar oy almasına rağmen, parti %10 Türkiye barajını aşamadığı için parlamentoya giremedi.

Mücadelesi nedeniyle ömür boyu hapis cezası alan Töre, 2003 yılından bu yana İsviçre’nin Bern şehrinde sürgün olarak yaşıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.