Türkiye ve Avrupa’da 1 Mayıs’ta Alanlardaydık

0
1707

Bu sene Odak Dergisi olarak hem Türkiye’de hem de Avrupa’da alanlardaydık. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Sivas, Balıkesir, Kocaeli şehirlerinde Haziran Hareketi kortejinde bileşeni olarak tüm çoşkumuzla yerimizi aldık.

İstanbul 1 Mayıs

DiSK, KESK ve TTB öncülüğünde Bakırköy/ Pazar alanında yapılan 1 Mayıs’a birçok sosyalist grup ve parti katıldı. Yüzbinlerce insanın katıldığı miting saat 12:00’de başladı ve daha sonra 1 Mayıs programına geçildi. Açılış konuşmasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Referandum sürecindeki hırsızlık, AKP’nin kutuplaştırma politikası, baskı ve tutuklama terörü içerikli ortak metin; hem Kürtçe hem de Türkçe okundu.

IMG_1230Bu sene de bileşen olarak Odak Dergisi, Haziran Hareketi saflarında idik. Tüm Hazirancılar saat 10:00’de Bakırköy/ İncirli’de buluşarak “Hırsız, Yandaş YSK”, “Mahir, Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş”, ” Kurtuluş Yok, Tek Başına; Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, ” Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam” sloganları eşliğinde 1 Mayıs alanında yerimizi aldık. Katılan gruplar arasında en kalabalık korteji Haziran Hareketi oluşturdu.

IMG_1245Hırsızlığa, yolsuzluğa, faşizme ve diktatörlüğe karşı mücadelemiz devam edecek. Dayanışmayı ve mücadeleyi birlikte geliştireceğiz. Yaşasın işçilerin ve emekçilerin mücadele günü!

Ankara 1 Mayıs

18193200_1901124163500057_2117504818610043738_o

Birleşik Haziran Hareketi, örgütler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları 1 Mayıs’ta Kolej meydanına yürüdü.

Saat 11.30’da Cebeci’den başlayan yürüyüş 12.30 gibi Kolej meydanında son buldu. Yürüyüş coşkulu ve yüksek katılımlı geçti. Miting programı 1977 1 Mayıs’ında hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapılarak başladı.

18254152_674808726036621_127974383_n

Yapılan konuşmalarda referandum hilesinden savaş sürecine, iş cinayetlerinden OHAL baskılarına kadar birçok konuda tepki gösterildi. DİSK KESK ve TMMOB’un öncülük ettiği miting bir şölen havasında çekilen halaylarla sona erdi.

Kocaeli 1 Mayıs

IMG_1332Akp’nin zirve yapan yolsuzluk ve hırsızlıklarıyla dayatmaya çalıştığı referandum sonuçlarının ardından ülkenin her yerinden yükselen isyanla birlikte 1 mayıs coşkusu bugün içiçeydi.

IMG_1333Kocaeli’de de Birleşik Haziran Hareketi saflarında yerimizi alarak Akp’nin gerici, karanlık ve faşist politikalarına karşı sokağa çıkan binlerce insanla birlikteydik. Umudumuzu ve mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Biz kazanacağız! Zafer direnen emekçinin olacak!

1 Mayıs İzmir

IMG_1344DİSK, KESK, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar, sosyalist parti ve gruplar 1 Mayıs’ta Gündoğan Meydanı’nda idi. Alana giriş üç koldan yapılarak, Gündoğan Meydanı’nda toplanıldı. Oldukça çoşkulu geçen 1 Mayıs’ta, İzmir Odak Dergisi olarak Haziran Hareketi kortejinde idik.

1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı açılış konuşmasını yaptı. Programın ardından Moğollar sahneye çıktı.

1 Mayıs işçinin ve emekçinin direniş günüdür. Mücadeleyi 1 Mayıs çoşkusu ile daha da yükselteceğiz. Diktatörlüğe karşı direneceğiz.

Sivas 1 Mayıs
 
Sivas’ta bu sene de 1 Mayıs çeşitli sendikalar, siyasi partiler ve örgütler ile coşkulu şekilde kutlandı.
 
Direnişçiler olarak Birleşik Haziran Hareketi bileşeni olduğumuzdan, alanda BHH saflarında yerimizi aldık.
 
Kutlama öncesinde, kutlamanın yapılacağı Mevlana Caddesinde çok sayıda polis yığılmış, TOMA’lar bekletilmişti. Mevlana Caddesine çıkan tüm ara yollar barikatlar ile kapatılmıştı. Ethembey Parkı önünde toplanmanın ardından yürüyüşe geçilerek coşkulu ve bol Hayır’lı bir şekilde kutlamaların yapılacağı yere varıldı. Kutlama programında, çeşitli sivil toplum kuruluşları adına konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Kutlamalar olaysız bir şekilde sona erdi.
resized_ac8ef-A055070_03

1 Mayıs Balıkesir Ayvalık

IMG_1334Referandum süreci boyunca Odak Dergisi’nin de içinde bulunduğu Haziran Hareketi Ayvalık meclisi aktif şekilde çalışma yaptı. 17 köy sürekli gezildi ve AKP’nin diktatör anayasası halka anlatıldı. Sonrasında ise gezilen bu köylerde Hazirancılar, müşahit olarak görev aldı.

IMG_1342Haziran Ayvalık seçim sonrası protestolarda da aktifti. Halkın yoğun olarak oturduğu kafelerde, Hazirancılar da oturdu ve topluca türküler söylendi. Yeni eylem türleri geliştirilmeye çalışıldı.

Referandum çalışması ve sonrasında gelişen heyecan 1 Mayıs’a da yansıdı. Direnişçiler olarak Haziran kortejinde yer aldık. Haziran Hareketi alana, sloganlar atarak moralli ve çoşkulu geldi. Geçen yıla göre daha kalabalık olan Haziran Hareketi ilgi çekti. Referandumla gelişen heyecanı, mücadele ve direnişle yükseltmeye devam edeceğiz. AKP diktatörlüğü kaybedecek.

Avrupa’da 1 Mayıs

Almanya

Yaşasın 1 Mayıs!
Biji Yek Gulan!
Es Lebe der 1.Mai !

IMG_1370Her sene olduğu gibi bu yıl da sendika ve siyasi partilerin düzenlemiş olduğu 1 Mayıs mitingine bizler de Odak Münster Derneği olarak katıldık. Yaklaşık 15 Direnişçi arkadaşımızla mitingde yerimizi aldık.

IMG_1371Miting bittikten sonra 50’ye yakın dostumuzla birlikte piknik yaptık. Piknikte halaylar çektik, türküler söyledik, sohbetler ettik. Pikniğe gelen Alman dostlarımız, derneğe üye olmak istediklerini belirttiler. Çeşitli sebeplerden eyleme ve pikniğe katılamayan arkadaşlarımız oldu.

1 Mayıs bütün dünya emekçilerine ve biz devrimcilere kutlu olsun!

Her şey devrim için!

Fransa

IMG_7928Paris’te 1 Mayıs coşkulu geçti. Özellikle geçen hafta cumhurbaşkanlığının ilk turunun ardından aşırı sağcı parti adayı ikinci tura kalınca Fransızlardan ilgi yoğundu. Yaklaşık 80 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Özelikle gençlerin katılımının yoğun olduğu gözlendi. Anti-faşist gençler ile polisin yer yer karşı karşıya gelmesinde olaylar da yaşandı. İki polisin atılan molotof kokteyleri sonucu yaralandı.

IMG_7919Türkiyeli örgütler de hem burdaki seçimler hem de Erdoğan karşıtı bir gündem ile alanda yerlerlerini aldı. Fransızlardan farklı olarak Türkiyeli örgütler sabah erkenden alanda toplanıp müzikli halaylı ve konuşmaların yapıldığı bir program yaptılar. Biz Direnişçiler de sabah erkenden alanda yerimizi alıp standımızı kurduk.1 Mayıs Platformu ile alanda program yaptık. Hazırlanan bildiriler okundu, marşlar çalındı ve halaylar çekildi.

Yürüyüş sırası çok uzun olduğu için alana girdik fakat yürüyüşe katılmadan günü sonlandırdık. Bizler için başarılı geçen bir gün oldu.

Viyana

18318874_10154501361217197_1158351035_o

Viyana’da 1 Mayıs Bu sene de Direnişçiler olarak Avusturya’nın başkenti Viyana’da alanlardaydık.

1 Mayıs günü saat 11.00’de Karlsplatz’da toplanılarak Rathaus bölgesine kadar yaptığımız yürüyüş, 13.30’a kadar coşkulu bir biçimde gerçekleşti. Avusturyalı sol gruplar, siyasetler ve sendikalar ile birlikte Türkiye solundan yapılar da yürüyüşte kendi slogan ve bayrakları ile yerlerini aldı.

Yürüyüş sonunda Rathaus bölgesinde toplanılarak parkta verilen konserin ve düzenlenen çeşitli etkinliklerin ardından 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı sonlandırıldı. Yürüyüşün coşkusu ve enerjisi ise gözlerden kaçmadı.

18254564_10154501361262197_1904710294_n

İsveç

IMG_1340İsveç’in Göteborg şehrinde bu yıl ilk kez pankartımızla 1 Mayıs alanına çıktık. Miting öncesinde bir kahvaltı organizasyonu düzenledik. Kahvaltı için bir lokal kiraladık. Kahvaltıyı imece usulü yapmak istediğimizi söyledik çevremize. Herkes kendisi bir şey hazırlayarak geldi, hep birlikte kahvaltı yapıp, sohbet ettik. 1 Mayıs’a hangi kortejle katılacağımız üzerine konuştuk. Sol parti, komünistler ve sosyal demokratlar ayrı ayrı yürüdüğü ve ayrı mitingler yaptığı için nerede katılacağımızı belirlemeye çalıştık. Kahvaltıda derneğimizin açacağı lokal üzerine fikir alışverişi yaptık. Kahvaltı bitiminde herkes memnun olduğunu, bu tarz buluşmaların sık sık yapılması gerektiğini belirtti. Kahvaltı sonrası miting için pankartımızı yazdık.

Referandum süreci boyunca çalışmamızda kullandığımız “Nej till Erdogan!” (Erdoğan’a Hayır!) sloganını pankart olarak hazırladık. Hazırladığımız pankart miting alanında hem Türkiyeli hem de yabancı kesimler tarafından ilgi gördü. Çok sayıda insan pankartımızın önünde fotoğraf çektirdi.

Mitinge İsveç Komünist Partisi’nin Enternasyonal kortejinde katıldık. Katılım beklediğimizin çok altındaydı. Bunun en önemli nedeni, miting çalışmamızdaki bazı belirsizlikler ve eksikliklerimizdi. Ayrıca meydanda elinde Türk bayrağı taşıyan bir kadın yanımıza geldi ve Sol Parti (Vänsterpartiet), Sosyaldemokratlar hiçbir parti tarafından kortejlere alınmadığını söyledi. Söz konusu insanın Türkiye’deki faşist iktidara karşı ilerici bir insan olduğu ve Kürtleri, Yunanlıları ve şovenistlerin hoşlanmadığı halkları dost gördüğü bilgilerini edindikten sonra elindeki bayrakla bizimle yürümesine itiraz etmedik. Komünist Parti’den görevliler provakasyon ihtimaline karşı önlem almak istediler. Biz sahip çıkınca anlayış gösterdiler.

Bayrak olayı hem alanda hem de yürüyüş boyunca kortejimize katılımın azalmasındaki nedenlerden biri oldu. Kortejdeki bazı arkadaşların Türk şovenistleriyle birlikteymiş gibi bir görünüme düşmekten çekinmelerini anlayışla karşılıyoruz.

1 Mayıs çalışması için hayli emek vermiştik. Yıl boyunca da gayet aktif çalışmıştık. Emeklerimizin boşa gitmeyeceğini biliyoruz. 1 Mayıs’a bu şehirde ilk kez kendi pankartımızla katılmış olmak bizim için önemliydi. Yürüyüş boyunca başka ülkelerden gelen göçmen gruplarla ortak sloganlar attık. Yürüyüş, kortejlerin vardığı Saluhallen meydanında yapılan konuşmaların ve şarkıların ardından sona erdi.

02.05.2017

Odak Dergisi

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.