Türkiye’de seyehat engeli kaldırılıyor, peki HES kodu nasıl alınacak?

0
866

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçları ile seyehat etmek isteyenlerin Hayat Eve Sığar (HES) adlı mobil uygulamaya dahil olmaları gerektiğini ve uygulama üzerinden bir kod almaları gerektiğini bildirdi.

Bakan Koca, dünkü bilim kurulu toplantısının ardından, “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek” dedi.

Koca ayrıca, “Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz” ifadelerini kullandı.

KOD NASIL ALINIYOR?

HES Kodu, Hayat Eve Sığar cep telefonu uygulaması üzerinden ya da kısa mesajı yoluyla alınabilecek.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre HES kodları, kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor ve T.C. kimlik numarası gibi sabit değil. Her paylaşımda farklı bir HES Kodu alınabilecek.

HES Kodu sorgulaması için kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak girilecek. 

Hayat Eve Sığar uygulaması, Google Play Store ve AppStore üzerinden indirilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.