Türkiye’den yola çıkan İsrail gemisine Husiler tarafından el konuldu

0
87

Çeşitli kaynaklardan doğrulanan bilgiye göre Türkiye’den yola çıkarak İsrail’e varacak olan bir gemiye Kızıldeniz’de Husiler tarafından el konuldu.

Suudi Arabistan merkezli El Arabiya, İsrail’e ait olduğunu ileri sürdüğü gemide 22 kişilik bir mürettebatın olduğunu belirtirken, Lübnan merkezli El Mayadin’e konuşan kaynaklar ise geminin mürettebatının 52 kişiden oluştuğunu belirtti.

İsrailli yetkililer ise olayın doğru olduğunu ancak geminin sahibinin ve mürettebatının İsrailli olmadığını ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada geminin İsrail’e ya da bir İsrailliye ait olmadığı öne sürüldü ve gemiye alıkonulmasının ardında İran’ın olduğu iddia edildi. İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari de geminin İsrail’e ait olmadığını ve gemide İsrail vatandaşı bulunmadığını öne sürdü.

Husiler: Tüm İsrail gemileri hedefimiz

Husilerin sözcüsü Yahya Seri bugün yaptığı açıklamada İsrailli şirketlere ait olan, İsrailli şirketlerce işletilen ya da İsrail bayrağı taşıyan tüm gemileri hedef alacaklarını duyurmuştu.

Seri grubun Telegram kanalından yaptığı açıklamada tüm ülkelere bu gemilerde çalışan vatandaşlarını geri çekmeleri çağrısı yapmıştı.

Geçtiğimiz Salı günü Husilerin lideri Abdülmelik el Husi de yaptığı konuşmada Kızıldeniz’de ve özellikle Babülmendep Boğazı’nda ve Yemen kara suları yakınlarında İsrail gemilerini gözlemlediklerini duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.