İsveç genel seçimlerinde en çok Nazi kökenli parti kazandı

0
105

Dün yapılan genel ve yerel seçimlerde İsveç’te Moderaterna isimli merkez sağ partinin başını çektiği koalisyon az farkla kazanmış görünüyor. İlk sonuçlara göre sağ kesim 349 mevcutlu parlementoda 175 milletvekili çıkararak hükümeti kuracak çoğunluğu sağlamış görünüyor.

Seçimlerin en büyük kazananı İsveç Demokratları (SD) isimli ırkçı ve Nazi kökenli yabancı düşmanı parti oldu. SD bu seçimlerde de ilerleyerek ikinci büyük parti durumuna geldi. İşçiler arasında zaten hızla gelişen SD’nin bu seçimlerde kadınlar ve gençler arasında da hızla geliştiği görüldü.

SD’nin oylarını artırmasında İsveç’te bir türlü önü alınamayan sokak çeteleri arasındaki silahlı çatışmalarda ölümler ve yaralanmaların büyük rolü olduğu düşünülüyor. Bilindiği gibi İsveç bu konuda nüfusuna oranla Avrupa’da birinci geliyor. İsveç ayrıca dünyada servet eşitsizliğinin ve sınıflar arasındaki uçurumun en hızlı arttığı ülkelerden biridir. SD’nin İsveç’in can güvenliğini, asayiş sorununu ve sosyal sorunları yabancı düşmanlığı temelinde işleyerek toplumda güçlü yer edindiği düşünülüyor.

İskandinavya’daki aşırı sağcı partiler 2010 sonrasında önemli başarılar sağlamışlardı. Norveç’te İlerleme Partisi 2009 yılında yüzde 22,9 , Finlandiya’da Hakiki Finliler Partisi 2011 seçimlerinde yüzde 19, Danimarkalılar Halk Partisi 2015 seçimlerinde yüzde 21,1 oy almışlardı. Ancak bu partiler ülkelerindeki siyasi sistemi önemli ölçüde biçimlendirdikten sonra eski güçlerini kaybettiler. Doğrudan doğruya Nazi hareketinden gelen insanlar tarafından kurulmuş olmasıyla İskandinavya partileri arasında özel bir önem taşıyan İsveç Demokratları (SD) ise bütün seçimlerde güçlenmesini sürdürdü.

Kesin olmayan seçim sonuçları şöyle
Sosyal Demokratlar (S) yüzde 30,5 (2018 seçimlerine göre yüzde 2,2 artış). Sol Parti (V) yüzde 6,6 (yüzde 1.4 gerileme). Çevre Partisi (MP) yüzde 5 (yüzde 0,6 ilerleme). Merkez Partisi (C). Bir süredir Sosyal Demokratlarla birlikte davranıyor. yüzde 6,7 oy aldı (yüzde 1,9 gerileme)

İsveç Demokratları (SD) yüzde 20,6 (yüzde 3,2 artış) Moderaterna (M) yüzde 19,1 (yüzde 0,7 gerileme) SD ile blok yapan Hristiyan Demokratlar (KD) ve Liberaller (L) de bir önceki seçime (2018) kıyasla gerilediler.

Seçimlere katılımda düşüş gözlendi. Seçimlere katılım ilk sonuçlara göre yüzde 83 oldu. 2018 seçimlerinde bu sayı yüzde 87 idi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.