Son 20 yılda yüzbinlerce kız çocuğu zorla evlendirildi

0
61

AKP’nin iktidarda olduğu 20 yıllık süreçte onbinlerce çocuğun zorla evlendirildiği ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2002-2021 yılları arasında yaşları 16 ve 17 arasında değişen 731 bini aşkın kız çocuğu zorla evlendirildi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in aktardığına göre, Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi için Prof. Dr. Ömer Miraç Yaman ve Elif Çay Padalıhasanoğlu tarafından yapılan araştırma, zorla evlendirilen çocukların başta cinsel istismar olmak üzere çok sayıda sorunla mücadele etmek zorunda kaldığını ortaya koyuyor.

‘Erken Evlilik Yapan Kadınların Evlilik Sonrası Yaşam Deneyimleri Üzerine Bir Değerlendirme’ isimli araştırma, 12 yaşından itibaren evlendirilen çocukların yaşadığı sorunları ortaya koydu. 20 kişiyle yapılan görüşmelerde, erken yaşta zorla evlendirilen kadınlar yaşadıklarını da aktardı.Erken evliliklerde, kadınların küçük yaşta olmaları nedeniyle genellikle hayatlarına dair kararların eşleri tarafından verildiği, dini ve kültürel değerler üzerine inşa edildiği vurgulanan araştırmaya göre, zorla evlendirilen kız çocukları, küçük yaşta cinsel hayata katılım, ev işleri ve çocuk bakımı gibi sorumluluklar üstlenme, eğitimsizlik, şiddete maruz kalma, istismara uğrama ve sosyal hayatın kısıtlanması gibi birçok sorunla karşılaşıyor.

Bu evlilikler sonucunda ayrıca kız çocukları gelişim aşamalarında gerileme, istenmeyen gebelikler, erken yaşta annelik sorumluluğu, psikolojik rahatsızlıklar, düşük riski, erken doğum, doğum esnasında meydana gelen tıbbi sorunlar, bebeğin kaybı gibi ciddi sağlık sorunları da yaşıyor.

Araştırmada, zorla evlendirilen kız çocuklarının uğradığı cinsel istismara ilişkin de şu tespitlere yer verildi: “Katılımcıların eşleriyle aralarında belirgin yaş farkı olmasından dolayı yaşadıkları önemli sorunlardan bir diğeri cinsel istismardır. Cinsel istismarın diğer nedenleri arasında katılımcıların evlendiklerinde çocuk yaşta olmaları ve erkek iktidarının hâkim olduğu ataerkil bir evliliğin söz konusu olması bulunuyor. Evlilik sonrasında katılımcıların şiddet ve cinsel istismara maruz kalmalarına neden olan bir diğer önemli etkenin dini nikâh olduğu tespit edilmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.