Trump, kendisine yakın isimleri ve Halkbank davasını soruşturan savcı Berman’ı görevden aldı

0
820

ABD Başkanı Donald Trump’ın, daha önce kendisine yakın isimleri soruşturan New York Güney Bölge Başsavcısı Geoffrey Berman’ı görevinden aldığı belirtildi.

Berman, Trump’ın eski avukatı Michael Cohen ve halen Trump’ın kişisel avukatlığını yapan Rudy Giuliani gibi birçok isme ilişkin yürüttüğü soruşturmalarla ve aynı zamanda Halkbank davasına bakan hakim olarak da tanınıyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Adalet Bakanı William Barr, cuma günü istifa etmeyeceğini duyuran Berman’a Trump’ın kararını bildiren bir mektup gönderdi.

Barr, mektupta, “Maalesef dün gece yapmış olduğunuz açıklama ile kamu hizmeti yerine şovu seçtiniz. İstifa etme niyetiniz olmadığını beyan ettiğiniz için, Başkan’dan bugün itibarıyla sizi görevden almasını istedim ve kendisi de bunu yaptı.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de Halkbank soruşturmasını yürüten savcı olarak tanınan Berman için, ABD Eski Ulusal Güvenlik Direktörü John Bolton’ın kaleme aldığı kitapta, “Trump Erdoğan’a bu meseleyle ilgileneceğini söyledi, davaya bakan savcıların kendisinin değil Obama’nın adamları olduğunu anlattı ve bu kişilerin yerine kendi adamlarının geçmesiyle sorunun çözüleceğini söyledi.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu haber Trump’ın, Erdoğan’a verdiği sözü tuttuğu şeklinde yansıdı. Sormak gerekir, Trump’ın bu sözüne karşılık Erdoğan neler sundu!

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.