2 Temmuz Katliamı İçin Kartal Meydanı’nda Buluşuldu!

0
1625

IMG_19421993 yılında 2 Temmuz Cuma günü Sivas Madımak Oteli gericiler tarafından ateşe verilerek ülkemizin değerli aydınları katledilmişlerdi. Aradan geçen 24 yıla rağmen katiller aramızda dolaşarak ve ödüllendirilerek Sivas katliamının acısını kamuoyunda daha da ağırlaştırıldı, kanayan yara haline getirildi. 

Katiller arandıkları halde yıllarca hemen karakolların yanlarında ikamet ettiler, milletvekili yapıldılar, AKP teşkilatlarında önemli görevlere atandılar. İnsanların diri diri yakilarak can verdikleri davalarda çıkan karara o dönemin başbakanı olan Erdoğan “hayırlı olsun” demişti.

Bugün lanetle ve öfkeyle andığımız IŞİD barbarlığı devrimciler, ilericiler ve aleviler için aslında on yıllar öncesinden tanık olduğumuz barbarlıklardı. Sivas katliamı her yıl vahşetin yaşadığı Madımak Otelinin önünde, ülkemizin farklı şehirlerinde birçok ülkede  “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” denilerek anılıyor.

İstanbul’da bugün saat 20.30’da Kartal Ahmet Şimşek Koleji önüne çağrı yapan Birleşik Haziran Hareketi, Kartal merkezde sokaklarda meşalelerle dolaşarak Sivas katliamını lanetledi. Kalabalık bir kitleyle Kolej önünde toplandıktan sonra katledilen aydınların isimlerinin yazılı olduğu ve adalet talebinin yer aldığı dövizler eşliğinde Kartal Meydanı’na kadar yüründü. “Madımak hala yanıyor, Sivas için Adalet” pankartının yer aldığı ve meşalelerin bulunduğu kortej “Sivas yakanlar AKP yi kuranlar, Sivas’ın hesabı sorulacak, kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları eşliğinde meydana kadar yürüdü. Ayrıca “Nuriye ve Semih Yalnız Değildir!” sloganı da atıldı. Meydanda katledilen aydınlarımızın isimlerinin anılmasınının ve basın metnin okunmasının ardından eylem sonlandırıldı.

Odak Dergisi/ İstanbul

02. 07. 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.