357. F Oturması: “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın!”

0
1083

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 357. F Oturması eyleminde bu hafta Ramazan Durmaz’a yer verdi.

İHD önünde yapılan basın açıklamasında hasta tutsak Ramazan Durmaz’ın durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istenirken, Leyla Güven’in tahliye olmasına rağmen devam eden açlık grevi eylemine de yer verildi.

9 yıldır tutuklu olan 1989 doğumlu hasta tutsak Ramazan Durmaz’ın durumu açıklamada şu şekilde ifade edildi: “Durmaz, Dicle Üniversitesi’nde okurken, 2009 yılında kafasına isabet eden gaz bombası nedeniyle ağır yaralanır. Kafatasının sol üst arka kısmı paramparça hale gelir. Avuç içi kadar bir boşluk oluşur ve bu boşluktan beyni görünmektedir. Ağır bir ameliyat geçirdikten sonra tedavisi sürerken Ocak 2010’da tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne götürülür. Vücudunun sağ tarafı uzun süre felçli kalır. Daha sonra düzelmiş olsa da kolundaki güç kaybını bir daha kazanamaz. Kafasındaki boşluğun üzeri sadece deri ile kaplı, deri arkasında kemik olmadığı için yapılacak bir ameliyatla bu boşluk kısmına kemiksi bir maddenin eklenmesi gereklidir. Ancak, ne yazık ki geçen bunca yıla rağmen bu gerekli ameliyat hâlâ gerçekleşmemiştir. Ayrıca Durmaz, Diyarbakır’dan sonra Urfa, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Tekirdağ hapishanelerine sevk edilmiştir. Kasım 2018’de Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesi’ne, birkaç gün önce de Metris R Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen Durmaz, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle yaklaşık üç yıldır haftada üç gün diyalize gitmek zorunda. Sürgün edildiği her hapishaneye geldiğinde diyalize gitmek ve böbrek nakli için her seferinde yeniden bir sürü yazışma yapmak zorunda kalmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken Ramazan Durmaz, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde verilen disiplin cezası sonrası infazı yakıldığı için 17 yıl yerine 20 yıl hapiste kalmak zorundadır. Bu şartlar altında gereksinimlerini yapamadığı için tahliye edilmesi gereklidir.”

Okunan açıklamanın ardından “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır!”, “Tedavi haktır engellenemez!” sloganları atılarak 357. F Oturması eylemi sona erdirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.