3’lü görüşme teklifine Rusya’dan olumlu yanıt

0
335

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde basına yaptığı açıklamada, Suriye, Türkiye ve Rusya’nın üçlü olarak görüşmesi yönünde adımlar attıklarını ve Putin’e bu konuda teklif götürdüklerini söylemişti. Teklife Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan yanıt geldi.

İHA’da yer alan habere göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Moskova yönetiminin Erdoğan’ın üç ülke lideri arasında zirve düzenleme fikrine olumlu baktığını söyledi. Bogdanov, önerinin ardından Suriye tarafı ile doğrudan temasa geçtiklerini de ekleyerek, “Şu anda Suriyeli dostlarımızla temas halindeyiz. Komşu ülkelerin ilişkilerinin normalleşmesi için yapılacakları her zaman memnuniyetle karşılarız. Bunu her düzeyde defalarca dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, önce istihbarat örgütlerinin, ardından savunma bakanlarının ve dışişleri bakanlarının bir araya gelmesini istemiş, bu görüşmeler sonrası da üç ülkenin liderinin bir araya gelmesi teklifini Putin’e ilettiklerini belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.