ABD Almanya’ya seyir füzeleri yerleştirmek istiyor

0
87

Alman basınında yer alan haberlere göre NATO, Avrupa’daki askeri caydırıcılığını güçlendirmek amacıyla ABD’nin Tomahawk seyir füzelerini 2026’dan itibaren Almanya’da konuşlandırmayı planlıyor. Bu kapsamda yeni geliştirilen süpersonik silahlar da dahil edileceği belirtiliyor.

Washington’daki NATO zirvesi öncesinde, ABD ve Almanya’dan yapılan ortak açıklamaya göre, Tomahawk seyir füzeleri ve diğer uzun menzilli silahlar 2026 yılından itibaren Almanya’da konuşlandırılacak. Silahların konuşlandırılmasının başlangıçta “geçici” olması ve daha sonra “kalıcı” hale gelmesi planlandığı açıklandı.

Açıklamada, halen geliştirilme aşamasında olan ve “Avrupa’daki mevcut kara konuşlu sistemlerden önemli ölçüde daha geniş bir menzile” sahip olacak SM-6 uçaksavar füzeleri ve süpersonik silahlardan da bahsedildi.

Tomahawk füzeleri, 2000 kilometrenin üzerinde bir menzildeki hedefleri vurabilme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor. Habere göre, ABD, bu tür uzun menzilli silahları Almanya’da en son 1990’larda konuşlandırmıştı.

Açıklamada bu hamlenin, ABD’nin NATO’ya olan bağlılığını vurguladığı ve “entegre Avrupa caydırıcılığına” katkı sağladığı belirtildi. Rusya-Ukrayna’ya savaşının başlamasından bu yana, ABD Başkanı Joe Biden, Almanya ve Avrupa’daki asker varlığını artırdı.

Kaynak: Tagesschau

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.