Adaletiniz Batsın! Dilek Doğan’ı Katleden Polise 6 Yıl 3 Ay Ceza Verildi

0
1513

dilek doğanDilek Doğan’ı katleden polisin yargılandığı davanın karar duruşması bugün 15.00’da Çağlayan adliyesinde görüldü. Savcı bir önceki celse polisin kazayla Dilek’i öldürdüğünü belirterek taksirle öldürmeden ceza istemişti.

Sanık polisin avukatı Tolga Yurdakul savunmasında, “Keşke beşeri ilişki ile değil de şahısları yere yatırıp kelepçeleyerek arama yapılsaymış” dedi.

Savunmaların tamamlanmasının ardından Doğan ailesinin avukatları savunmaları değerlendirmek için söz istedi. Mahkeme bu isteği reddetti.

Sanık polis Yüksel Moğultay, “Ben vicdanen rahatım. Kesinlikle ben öldürmedim. Olaya sebep olan Doğan ailesidir” dedi.

Dilek Doğan’ın annesi Aysel Doğan ise, Dilek’in katiline “Sen benim yavrumu öldürdün, onu nasıl büyüttüğümü ben bilirim” demesi üzerine mahkeme heyeti Aysel Doğan’ın tepkisini “taciz” olarak nitelendirdi ve dışarı çıkarmak istedi. Dilek’in avukatlarının itirazı sonucunda oluşan gerginliğin ardından, duruşmaya ara verildi.

Aranın ardından tekrar başlayan duruşmada, mahkeme heyeti Aysel Doğan’ın sanığı taciz ettiğini, duruşma düzenini ise bozduğunu zapta geçirdi. Doğan’ın avukatlarının, karar duruşması olduğu için duruşmanın açık yapılması yönünde talebi ise reddedildi.

Mahkeme sonunda Dilek Doğan’ın katili polis, “Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Katil polis Moğultay’ın avukatları ise, karara itirazda bulunacak.

Karar ülkede devrimcilere duyulan öfkeyi bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu ülkede bir yandan IŞİD’liler düzmece operasyonlarda nezaketle gözaltına alınırken, diğer yandan ise Dilek Doğan gibiler evlerinde düzenlenen baskınlarda katlediliyor.

Dilek’in evinden ne silah ne de yasa dışı başka bir şey çıkmıştı. Dilek sadece ülkesini, halkını seven bir insandı. Bu yüzden katledildi.

AKP iktidarda olduğu sürece Dilek gibiler son olmayacak. Bu ülkenin aydınlık yüzü her zaman katliamlara, yargısız infazlara maruz kalacak.

Hırsızların, insanlık düşmanı katliamcı çetecilerin, mafyacıların, uyuşturucu satıcılarının sokakta rahatça gezdiği bir düzende Dilek Doğan gibi insanların katledilmesine karşın verilen bu göstermelik ceza, sadece bir mesajdır. Bu düzene hep birlikte direnmek zorundayız.

Dilek Doğan ölümsüzdür!

17.03.2016

ODAK DERGİSİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.