AVRUPA’DA REFERANDUM ÇALIŞMALARI

0
1490
Kaynak: DHA
Kaynak: DHA

Türkiye’de muhalefetin elini kolunu bağlayan AKP hükümeti, iki adet salon toplantısı engellendi diye Avrupa hükümetleriyle yoğun bir ağız dalaşına tutuştu. Amaç ortada: Milliyetçiliği kışkırtarak taraf toplamak.

AKP hükümeti bu amaçla PKK’yı savaşa çekmek istedi, PKK savaşın tırmandırılmasına yanaşmadı. Hükümet PYD’ye saldırmak istedi, ona da başka ülkeler razı olmadı.
Kan üzerinden oy toplama politikası tutmayınca AKP bula bula Avupa hükümetleri ile ağız dalaşını buldu:

-Avrupa Türkiye’nin gelişmesini çekemiyor.
-Avrupa’ya ayar veriyoruz.
-Arkamızda 2 milyar Müslüman var!

AKP Avrupa’da çığırtkanlık yapmakla yetinmiyor, aynı zamanda Avrupa’da yaşayan Türkler arasında örgütleniyor. Hollanda Büyükelçisi”nin Hollanda’da görevinin başında olmayıp Saray’da Erdoğan’a danışmanlık yapıyor olması bunun içindir.  Avrupa’daki din eğitimi kurumlarıi dernekler ve elçilikler AKP’nin en önemli örgütlenme araçları arasındadır. AKP bunlarla kalmıyor, Türkleri ayrı parti olarak da örgütlüyor. Hollanda’da seçime giren DENK adlı parti 3 milletvekili çıkardı.

Sol hareketler Avrupa’nın hemen her yerinde referandum çalışmalarında aktif görünüyor. Özellikle Almanya bu konuda daha canlı.

Direnişçiler referandum çalışmalarında özellikle İsveç’te ve Almanya Münster’de aktif oldular. Göteborg başta olmak üzere salon toplantıları güney İsveç’teki çeşitli şehirlerde salon toplantıları, ev gezmeleri, duvar yazılamaları afişlemeler ve tiyatro gösterileri gibi etkinlikler yapmaktalar. Münster’de de benzer şekilde aktif çalışmalar yapılıyor.

Paris’te ve diğer yerlerde Haziran içindeki çalışmalar ağır basıyor.

Sandıktan daha çok #Hayır çıkması için çalışan biz devrimciler biliyoruz ki Erdoğan’ın gitmesi özgürlüğü getirmeye yetmeyecektir. Erdoğan’ın gitmesinin sağlayacağı sonuçları küçümsemiyoruz Ama biz örgütlü ve aktif olamadığımız sürece Erdoğan gider, yerine mesela Meral Akşener gelir. Böylece sömürü ve baskı düzeni işlemeye devam eder. Bu yüzden hem Türkiye’deki hem de Avrupa’daki çalışmamızda #Hayır içinde örgütlenmeye ağırlık veriyoruz.
Odak Avrupa

17.03.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.