İsveç’te Eğitim ve Dayanışma Derneği Tiyatro Etkinliği Barış Atay: Sadece Diktatör

1
2563

İsveç’te Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak 10 Mart’ta Malmö’de, 12 Mart’ta da Göteborg’ta bir süredir çalışmalarını yaptığımız referandum kampanyasıyla bağlantılı olarak Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” adlı oyununu sergiledik.

17273500_632053007003951_1146430413_o
Göteborg

Etkinliğe kısa bir sürede ve kısıtlı imkanlarımızla hazırlandık. Malmö’de aktif çalışan hiç kimsemiz olmamasına rağmen böyle bir etkinliğe giriştik. Bu süreçte bizim kararlı ve özverili çalışmaları- mızı görüp bizlere destek olan birçok dostumuz oldu. Herkesin yapılmasının zor olacağını söylediği ortamda etkinliğimizi Malmö’de 160, Göteborg’ta 130 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik.

Göteborg’da yapılan etkinlikte ilk olarak derneğimizin başkanı Sevgi Güneş kısa bir konuşma yaptı. Güneş konuşmasında kısaca derneğimizin geçmiş çalışmalarından ve bundan sonra yapacağı çalışmalardan bahsetti. Güneş’in konuşması şu şekilde idi:

“Merhaba sevgili dostlar!

Sizleri Eğitim ve Dayanışma Derneği adına selamlı- yorum.

Hepiniz hoşgeldiniz.

Derneğimiz bu yılın Şubat ayında kuruldu. Kuruluş sürecinde konser, sokak gösterileri, salon toplantıları, yeni yıl eğlencesi ve referandum tartışması gibi bir dizi etkinlik yaptık.

Etkinliklerimizi İsveççe ve Türkçe olarak yapmaya özen gösteriyoruz.

Önümüzdeki dönemde İsveç’teki sorunlarımız üzerinde yoğunlaşmayı düşünüyoruz. Bunlar arasında uyuşturucu ve çeteleşmeye karşı mücadele var. 19 Mart’ta Halmstad’da saat 15:00’te hem bu konuda hem de referandumla ilgili bir toplantımız da olacak.

Az sonra izleyeceğiniz oyun 10 Mart’ta Malmö’de, dün de Alevi Federasyonu, Kültür Derneği ve Dayanışma Derneği tarafından Stockholm’de gösterildi. Bu etkinlikleri gayet yoğun ve fedakarca çalışmalarla hazırlıyoruz. Gördüğümüz destekten memnunuz. Gelişiyoruz ve gelişeceğiz!

Hepinize iyi seyirler.”

17230352_632052997003952_1591849450_o
Göteborg

Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevgi arkadaşın konuşmasının ardından Barış Atay oyununu sergiledi. Oyunun ardından Eğitim ve Dayanışma Hareketi Koordinatörü Hamza Yalçın bir konuşma yaptı. Yalçın’ın konuşması Isveç’teki ilerici bütün Türkiye halklarının birlikte hareket edebileceğini, Eğitim ve Dayanışma Hareketinin amacının bu olduğunu belirtiyordu. Yalçın’ın Göteborg’da yaptığı konuşmasının tam metni şu şekilde:

“Bu etkinliği düzenleyen dernek, Eğitim ve Dayanışma Hareketi anlayışı ile çalışıyor. Barış Atay az önce diktatörü başarıyla canlandırırken “Siz sadece kendinizle uğraşıyor olduğunuz, birbirinizi ve toplumu düşünmediğiniz için ben sizin başınıza gelebildim. Siz aslında bu tutumunuzla kendi başınızı benim ayaklarımın altına getirdiniz” şeklinde sözler söyledi. Oyunda en çok aklımda burası kaldı.

İşte Eğitim ve Dayanışma Hareketi yalnızlığa, çaresizliğe, bencilliğe ve bilinçsizliğe karşı dayanışma içinde olma, birbirini kendisi kadar düşünme ve birlikte daha mutlu, daha güçlü hale gelme hareketidir. Onu daha fazla tanımak isteyen, Aysen arkadaşımızın kapıda satıyor olduğu Solda Birlik ve Devrimci Yenilenme adlı kitapçığı satın alabilir.

Bu etkinlik cesaretli, özverili, insanlara ve birbirine sevgi, saygı ve samimiyetle bağlı bir fedakarlar ekibinin ürünüdür. Müsaade ederseniz size bu emekçi insanları buraya çağırarak taktik edeyim: Sevgi, Aysen, Seda, Barış, Meltem ve Veysel.

17239762_1323468121077360_88147590397596777_o
Malmö

Ben bu ekibin en yaşlı üyesiyim. Ama şairin dediği gibi ben de “dövüşebilirim iyi bulduğum doğru bulduğum ve güzel bulduğum her şey ve herkes için. Yaşım başım buna engel değil.”

Bize bu çalışmalarda çok insan yardım etti. Bu değerli insanlar arasında bütün çalışmalarımızda 20 yaşında bir delikanlı gibi koşturarak destekleyen abimiz Denizlerin dava arkadaşı özgürlük için ilk dağa çıkan sosyalistlerden Ahmet Erdoğan’ın adını özellikle anmak istiyorum.

İsveç, iki Türkiye sosyalistinin bir arada duramadığı ülke olarak nam salmış. Bu kötü ünü değiştirmeyi başardık.

Çünkü biz Türkiye soluna inanıyoruz. Denizlerin, Mahirlerin ve İbrahimlerin geleneğindeniz. Marksist-Leninistiz ve Türkiye solunun bağımsızlığını savunuyoruz Türk yurtseverliğine inanıyoruz.

Türk yurtseverliğini Denizlerin Mahirlerin ve İbrahimlerin devrimci hareketin cevheri görüyoruz. O cevherin şovenizmden arıtılması bizim işimizdir.

Kürt yurtsever hareketini mücadelemizde en yakın müttefikimiz görüyoruz.

17273442_632053977003854_806108932_o
Malmö

Biz bireyciliği ve rekabetçiliği reddediyoruz. Bireycilik ve rekabetçilik böler, yalnızlaştırır ve güçsüzleştirir. Dayanışmayı kabul ediyoruz. Dayanışma kuvvetlendirir.

Eğitim ve Dayanışma Hareketi’nin eylem ve etkinlikleri İsveç’te yaygınlaşacak. Bu yolda hepinizin desteğini görmekten büyük mutluluk duyacağız!”

Hamza Yalçın’ın konuşmasının ardından etkinliğe katılanlar ile referandum söyleşisi yapıldı. Referandum sürecinde neler yapabileceğimiz, nasıl tavır almamız gerektiği ve tüm kesimleri bir araya nasıl getireceğimiz üzerinde konuşuldu. Her kesimden insanın fikrini rahatça belirttiği etkinliğimizde, herkesin özgünlüğünü kaybetmeden bu süreçte yanyana durabileceği belirtildi. Alevi, Sünni, Kürt, Türk ve birbirinden başka siyasi partilere oy vermiş insanlar rahatça söz alıp görüşlerini söyledi. Söyleşiye daha sonra Barış Atay da dahil oldu.

Referandum sürecinde ve sonrasında da bu birlikteliğin devam etmesi düşüncesi ile etkinliğimiz son buldu. Etkinliğimize katılan birçok kişiden olumlu görüşler aldık. Bundan sonraki süreçte Direnişçiler olarak bu gibi etkinlikler yapmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

17311663_632053513670567_717504077_o
Malmö

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.