AKP’nin rektörüne direnen 97 öğrenciye yeni bir dava daha açıldı

0
451

Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı eylemlerde polisin saldırarak gözaltına aldığı üniversite öğrencilerine yeni bir dava daha açıldı.

Boğaziçi’nde 1 Şubat’ta polisin saldırısıyla Nispetiye Caddesi ve Bebek’te gözaltına alınan 97 öğrenci hakkında iddianame düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 75 sayfalık iddianamede, öğrencilerin “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet”ten cezalandırılması talep edildi.

Bianet’in haberine göre 97 öğrenci hakkında açılan davanın iddianamesinde, “Beşiktaş ve Sarıyer İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının ve Valiliğin pandemi nedeniyle eylem ve etkinlikleri yasaklamasına rağmen öğrencilerin basın açıklaması için toplandığı” ifade edildi. İddianamede, “şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri hususunda yeterli şüphenin oluştuğunun tüm soruşturma evrakı kapsamından anlaşıldığı” iddia edildi.

BAYRAK VE BROŞÜRLER ‘SUÇ DELİLİ’ SAYILDI

Boğaziçi Üniversitesi’nin Rumelihisarüstü’ndeki Güney Kampüs kapısı önünde, 1 Şubat 2021’de Nispetiye Caddesi ve Bebek’te polis saldırısının ardından gözaltına alınan 108 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Öğrencilere uygulanan polis saldırısına ilişkin de iddianamede, “İstanbul Valiliği tarafından konu ile alakalı alınan yasaklama kararının kolluk görevlileri tarafından gruplara bildirildiği ve şahıslara dağılmaları yönünde birden fazla kez ikazda bulunulduğu” ileri sürülerek “öğrencilere kademeli olarak müdahale edildi” denildi.

108 kişinin 97’sine belirtilen nedenler gerekçe gösterilerek dava açılırken 10’u hakkında ise aynı iddiadan yürütülen bir dava olduğundan, bir kişinin de 18 yaş altı olması nedeniyle dosyalarının ayrıldığı bildirildi. Pandemi kuralları gerekçe gösterilerek öğrenciler hakkında açılan davada delil olarak ise protestolarda taşıdıkları bez bayrak, pankart ve broşürler gösterildi. İddianame İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşmasının tarihi henüz belirlenmedi.

Kaynak: Yeni Demokrasi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.