Alevilere tehdit telefonları: ”Sizi parçalayacağız!”

0
2346

25_guncel_Roula_Khalaf

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin sokağa çağırdığı güruhun hedefi haline gelen Alevi örgütleri Ankara’da olağanüstü toplanıyor.


15 Temmuz sonrası sokağa çıkan kalabalıklar, bir takım karanlık kişiler tarafından Alevi mahallelerine yönlendirilmişti. Şimdi de kimi Alevi kurumları ve kurum başkanları hakaret ve tehdit içerikli telefonlar aldı.

Telefonlarla tehdit edilen Alevilere ”Sizi de parçalayacağız!” diyen gözü dönmüş şeriatçılar, Erdoğan’ın çağrısı sonrası sokağa dökülen kalabalıkların askerlerin boğazını kesten, onlara işkence yapan IŞİD profilli kişilerle aynı ifadeleri kullanıyor.

Son olarak Suriye’de 12 yaşında bir çocuğun boğazı da Esad’ın askeri diyerek kesilmiş, Türkiye’deki kimi şeriatçılar yaşanan vahşete karşı çıkmak şöyle dursun, çocuğun 12 değil 19 yaşında olduğunu ileri sürerek alçaklıklarını sergilemişlerdi.

esadin-askeri-diye-12-yasindaki-cocugun-kafasini-kestiler885540ef39a5c2eb1175

Suriye savaşıyla beraber bölgedeki şeriatçı örgütlerin saflarında, Suriye ordusu ve PYD güçlerine karşı çatışmalara katılan birçok insanın sürekli olarak Türkiye’ye gelip, tekrar çatışma bölgesine döndüğü biliniyor. Özellikle El-Nusra ve Ahrar’ur Şam gibi örgütlerin 15 Temmuz sonrası Erdoğan’ın safında sürece müdehale edebileceklerini açıklamalarının ardından AKP’li kitle arasında Alevi ve Kürtlere, solculara yönelik kışkırtmalar da karşılık buluyor.

Sosyal Medya’da uzun süredir ”Alevi, Kürt ve solcuların kıyımı” yönünde çağrı yapan şeriatçılar faaliyetlerine devam ediyor.

CBhJ2BmU8AAnc8U CUSLY95VEAQfwKT

Darbe girişiminin ardından sokağa çıkan güruhun yönünü çevirdiği Alevilerin ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirten Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün İleri Haber’e önemli açıklamalarda bulundu.

Alevi kurum ve başkanlarına tehdit telefonları

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin çağrısıyla sokaklara çıkan güruhun Alevi mahallelerine saldırması, Alevi örgütlerini hareket geçirdi. 200’den fazla Alevi kurumunun çatı örgütü olan ABF, yurt genelindeki tüm bileşen ve başkanlarını bu akşam Ankara’da toplanmaya çağırdı.

İleri Haber’e konuşan ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, 15 Temmuz’dan bu yana Alevi kurumlarının tehditler aldığını belirterek, OHAL ilanının ardından toplanma kararı aldıklarını belirtti.

Kararı, 15 Temmuz’dan bu yana Alevi mahalle ve kasabalarına yönelik saldırılar ve son olarak OHAL uygulamasının ardından aldıklarını söyleyen Baki Düzgün, “Alevi kurumlarına yapılan provakatif saldırılar var ve Alevi kurum başkanları tehditler ediliyor. Telefonlar geliyor” dedi.

Sizi parçalayacağız’

Telefonla arayanların küfür ve hakaret ettiğini ifade eden Düzgün, “Sizi parçalayacağız diye tehdit ediyorlar. Ciddi tehditler var” dedi.

Bu akşam kurum başkanları ile yapılacak toplantının ardından, Aleviler olarak haftasonu muhalif tüm kesimlere çağrıda bulunacaklarını belirten Düzgün şunları söyledi:

Artık ayrılıkları öne çıkarmak yerine ortak yanları öne çıkarıp oradan yola çıkmak gerekiyor. Dolayısıyla bu cepheyi büyütmek lazım. Bu ciddi bir mesela ve derinleşeceğe benziyor. Herkesin üzerine düşeni yapması lazım.”

Korkudan uzak durulması gerekiyor’

Gelen tehditlere karşı kendisinin de herhangi bir güvenlik talebinde bulunmadığını kaydeden Düzgün, güvenliklerini kendilerinin alacağını dile getirdi.

Her şeye rağmen korkudan uzak durulması gerektiğini düşünen Düzgün, sözlerini şu çağrıyla sonlandırdı:

Süreç çok tehlikeli. Biz bu sürecin hiçbir tarafında olmamamıza rağmen şu anda bütün oklar Alevilere çevrilmiş durumda. Alevi mahallelerine saldırılar yapılıyor, Alevi mahallelerde provakasyonlar geliştiriliyor, Aleviler üzerinde ülkede bir iç savaş hazırlığı yapılıyor. Saldırılar yoğunlaştı. Muhalifler olarak ortak mücadeleyi esas almadığımız sürece, birlikte hareket etmediğimiz sürece bu yangın hepimizi yakacak. Bu noktada ısrarlı olacağız. Alevilerin de daha güçlü ve örgütlü olması gerekiyor, bunun içinde çaba lazım. Alanlarda olmak ve demokratik mücadeleyi esas alıp mücadelemizi sürdüreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.