ASGARİ ÜCRET ”KOMİSYONU”

0
1529

asgari-ucret-zam

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılının asgari ücretini belirlemek için, yarın ilk toplantısını yapacak.

Komisyon, Aralık ayında konuyla ilgili toplam dört toplantı yapacak. Milyonlarca işçi ve ailesini ilgilendiren bu konu, 15 kişiden oluşan komisyon (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türk-İş ve hükümet) tarafından belirlenecek.

DİSK ise asgari ücretin net 2 bin TL. olması gerektiğini açıkladı. DİSK hazırladığı raporda, 5 buçuk milyon işçinin asgari ücretle çalıştığını, 8 milyon işçinin ise asgari ücretten etkilendiğine yer verdi. DİSK’in taleplerinden biri de asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması ve asgari ücretin tespitinde bütün konfederasyonlara katılım hakkı sağlanmasıdır.

Türk-İş, asgari ücretin 1600 TL. olması gerektiğini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu da (TÜİK) geçen yıl bir işçinin geçim maliyetini 1600 TL. olarak hesaplamıştı. TÜRK-İŞ, hükümetin de TÜİK tarafında verilen bu hesaba uymasını istiyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise konuyla ilgili ”İstemenin sınırı yok…” dedi.

HAK-İŞ HAK GETİRE!

Hak-İş Konfederasyonu ise konuyla ilgili ne bir açıklama yaptı ne de bir hazırlık sundu. Hak- İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay 15 Kasımda Kayseri’de: “Yok bin 600 lira olsun, yok rakam şu kadar olsun, tabi işin doğrusu bu rakamların biraz daha gerçekçi olması lazım. İşsizlik rakamları veya asgari ücret artışı ya da diğer konularla beraber değerlendirilmesi gerekiyor. Ama asgari ücret tespit komisyonunda da maalesef bir tek Türk İş Konfederasyonu var” dedi.

05.12.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.