Avukat Ömer Kavili Serbest Bırakıldı

0
1120

Silivri’de Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davayı izleyen avukatlar Ömer Kavili ve Nadide Özdemir, hakimle tartışması üzerine gözaltına alınmıştı. Dün “Kamu görevlilerine direnme” iddiasıyla Kavili’nin tutuklanması, Özdemir’in de adli kontrol kararıyla serbest bırakılması istendi. Karardan sonra Kavili tutuklandı.

 Tutuklanma gerekçesinde, “Kavili’nin eyleminin amacının kutsal savunma hakkı olmadığı, aksine ters psikoloji ile müvekkilinin ve kendisini mağdur göstererek dosyada haklı çıkmaya çalıştığı, şüphelinin eyleminin müdafisi olduğu davayı sulandırmaya çalıştığı, şüphelinin tüm bu eylemleri birlikte değerlendirildiğinde amacının halkın gözünde yargının ve mahkemelerin itibarsızlaştırmak olduğu, adalete olan güveni sarsmayı amaçladığı, eylemlerinin haber niteliği taşıyarak toplumda infiale sebep olduğu, delillerin henüz toplanmamış olması, kaçma veya delilleri karartma ihtimalinin bulunması” gösterildi.

Gelen tepkiler üzerine Ömer Kavili bu sabah tahliye edildi.

Bu karar hukukun nasıl yerle bir edildiğini gösterirken ayrıca AKP iktidarı, kendine biat etmeyen herkesi gözaltına alarak ya da tutuklayarak korkutmaya çalışıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.