“Muhalifleri tutuklama ve gözaltına alma kampanyası sürüyor”

0
1547

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu son bir haftada yaşanan gözaltılara dair bir açıklama yayınladı. Açıklamada Pazartesi sabahı polis operasyonu ile gözaltına alınan Odak Dergisi emekçilerine de yer verildi. Açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz: 

“Muhalifleri tutuklama ve gözaltına alma kampanyası sürüyor!

Siyasi gözaltı ve tutuklamalar durmuyor. 

3. Havalimanı’nda hakları ve insanca çalışma koşulları için eylem yapan 33 işçinin ardından DİSK Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut da bugün hukuksuzca tutuklanmıştır. İstanbul Havalimanı inşaatında çalışan işçiler insanca çalışma ve yaşama hakkını savundukları için rehin alınmıştır. 

İktidarın tutuklama ve gözaltı kampanyasının bu haftaki uygulamaları bununla sınırlı kalmamıştır. 30 yılı aşkın süredir verdikleri demokrasi mücadelesi sebebiyle pek çok baskıya maruz kalan ODAK dergisi çalışanları, 1 Ekim sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınmıştır. Dergi çalışanlarının evlerinde bulunan ODAK Dergisi’nin geçmiş sayıları, Marks ve Engels’e ait kimi kitaplar trajikomik şekilde suç delili sayılmış ve eserlere Emniyet tarafından el konulmuştur. 

4 Ekim günü ise partimiz bileşeni SYKP’nin Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya havaalanından hukuksuzca gözaltına alınmıştır.  

İktidar, toplumsal muhalefeti baskılama amaçlı yürüttüğü sistemli gözaltı ve tutuklama operasyonlarını sürdürmektedir. Avukatların dosyalara erişimleri gizlilik kararı adı altında engellenmekte, yaratılan algı operasyonları ile anmalar, siyasi faaliyetler, sosyal medya paylaşımları gibi pek çok faaliyet suç olarak gösterilmektedir. 

Hukuksuz şekilde gözaltında tutulan ODAK dergisi çalışanları ve SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya derhal serbest bırakılmalıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleme amaçlı gözaltı ve tutuklamalara son verilmeli; düşünce ve ifade özgürlüğü, iletişim ve haber alma haklarının kullanılmasına yönelik engelleme ve yasaklar son bulmalıdır. Tutuklu bulunan 3. Havalimanı işçileri ve sendika başkanının tutukluluk hallerine son verilmelidir. 

ODAK Dergisi çalışanları, SYKP ve işçiler ile dayanışma içerisinde hukuksuzlukların karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu zulüm ve baskılama politikalarına karşı demokrasi, emek ve barış güçlerinin ortak mücadelesini geliştireceğiz. 

Ayşe Acar Başaran 

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü

Batman Milletvekili

5 Ekim 2018”

*Açıklama HDP sitesinden alınmıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.