Barselona’da Büyük Gösteri

0
2023

F16D4449-DF14-49F4-A6A4-9B54E698586E17 Ekim akşamı Katalonya PEN’in davetlisi olarak Barselona’ya geldim. Gelir gelmez sırt çantamı ötele bırakıp bir gösteriye katıldım. Katalan arkadaşlar elime bir mum tutuşturdular. Gösteride çok insan mum taşıyordu.

509D60A7-A906-4975-A6EB-AB10B5C861A6Gösterinin amacı, iki önemli sivil toplum örgütü liderinin tutuklanmasını protesto imiş. Tutuklananlar Madrid cezaevine yollanmışlar.

Foto:Elperiodico
Foto: Elperiodico

Katılım sayısı hayli yüksekti. Ben orada bakarken on binlerce insan diye tahmin ediyordum. The Guardian gazetesi gösteriye katılanların sayısını yüzbinler diye vermiş. Arkadaşlar yürüyüşün birkaç kilometre uzunluğunda olduğunu söylediler. Göstericiler çok geniş bir caddeyi tümüyle kaplamıştı.

Foto: Elperiodico
Foto: Elperiodico

Gösteride özellikle dikkatimi çeken, muazzam bir barışçı havanın olmasıydı. Etrafta pek polis göremedim. O kadar çok sayıda göstericinin bir ara birkaç dakika süre boyunca KESİNLİKLE hiç ses çıkarmadan beklemesi çok daha etkileyici oldu. Sessiz bekleyişin heyecanlı ama şiddetli denemeyecek sloganlar izledi. “Bağımsızlık”, “Özgürlük” en çok atılan sloganlar arasındaydı. Katalonya’ya bağımsızlık tutuklanan liderlere de özgürlük istendi.

Gösteride bir ara, önde düzenlenmiş bir sahneden müzik çaldı. Müzik sesi çok iyi duyuluyordu. O kadar çok sayıda insan müziği dinledi. Arkadaşım, onu yanlış anlamadıysam, şarkının Franco döneminde bir ev baskınından ve evin aranan oğlunun pencereden atladığından söz ettiğimi anlattı.

Gösteride her yaştan insan vardı. 30-50 yaş arası kitle daha çok görünüyordu. Birlik havası dikkat çekiyordu. Pankart ve slogan rekabeti görmedim. Bir saat civarında süren toplantı ve yürüyüşün ardından Katalan dostlarla bir açık hava lokantasına oturduk ve Katalonya meselesi hakkında konuştuk.

18 Ekim 2017, saat 00.51
Hamza Yalçın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.