CHP’nin koronavirüs raporu: Felaket durumunda vaka sayısı 1 milyona ulaşabilir

0
796

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi parti liderlerine Türkiye’de olası koronavirüs salgın sonuçlarına ilişkin 196 sayfalık rapor yolladı.

Kılıçdaroğlu’nun yolladığı 196 sayfalık Koronavirüs Raporu’nda “iyimser”, “olası”, “kötümser” ve “felaket” olarak tanımlanan dört ayrı senaryo yer aldı.

Raporun “felaket” olarak tanımlanan olası senaryosuna göre Türkiye’de vaka sayısının 1 milyona ulaşabileceği ifade edilirken, “Pandemi devam eder, artış hızı artar, uluslararası ilişkiler kesilir, savaş ihtimali artar” değerlendirmesi yapıldı.

“İyimser” senaryoda ise, “aşı veya ilacın bulunup pandemi halinin ortadan kalkacağı” bunun için “seyahatlerin ve sosyal etkinliklerin kısıtlandırılmasının, evde kalmanın özendirilmesinin gerektiği” belirtildi.

“Olası” senaryoda “vaka sayısının 1000-10 bin arasına ulaşacağı, pandeminin devam edeceği, günlük ortalama artış hızının yavaşlayacağı” değerlendirilirken, bunu sağlamak için “bölgesel karantina” gerektiği belirtildi.

“Pandeminin artış hızının azalmayacağı, uluslararası ilişkilerin kesileceği” savunulan “kötümser” senaryoda ise “birden fazla bölgede karantina” uygulamasının şart olduğu vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.