Cumartesi Anneleri’ne Destek Veren Didem Soydan’a Soruşturma

0
1219

Manken Didem Soydan hakkında, Cumartesi Anneleri’ne destek verdiği sosyal medya paylaşımı sebebiyle “Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı. Açılan soruşturmaya da takipsizlik kararı verildiği belirtildi.

Yandaş Sabah’ın magazin ekinin manşetine taşıdığı haberde, manken Soydan’ın “Bir terör örgütü mensubu ile annesinin fotoğrafını paylaştığı” iddia edilmişti.

Haberde “terör örgütü mensubu” olduğu ifade edilen kişi, gözaltına alınan ve daha sonra cansız bedeni bulunan Hasan Ocak. “Terör örgütü mensubunun annesi” olarak tanımlanan kişi ise 1995’ten bu yana oğlu için adalet arayan Cumartesi Annesi Emine Ocak.

Manken Didem Soydan, 28 Ağustos 2018 tarihli sosyal medya paylaşımında “Canım anne ve senin gibi değerli anneler: Bu olanlar yüzünden sizden özür dilerim. Açıklama yapmaya, ağır neden ve sebepleri anlatmak bile gereksiz. Fotograf yeterli. Bir anne, evladını arıyor. Gözaltına alınmış ve kaybedilmiş evladını. Onların adı benim için sevginin, vazgeçmemenin, yüreğin, analığın sözlük karşılığıdır. Cumartesi anneleri özür diliyorum, bütün bu başınıza gelenler ve gördüğünüz muamele için özür diliyorum. Sizler çöp yığının üzerine düşen çiğ tanelerisiniz. Özür dilerim.” demişti.

Sabah’ın haberinde Soydan’ın yaptığı paylaşım suçmuş gibi “Cumartesi Anneleri’ne destek vermesi” ve bunu “Emniyet güçlerinin tespit ettiği” ifadelerine yer verilmişti.

Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından savcılığa suç duyurusu yapıldığı belirtildi.

Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ise Didem Soydan hakkında, “söylenilen sözlerin propaganda kapsamında değerlendirilemeyeceği” gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Soydan, haberin ardından yaptığı paylaşımlarla, soruşturmanın kendisini etkilemediğini ima ederek, “Prada takım kurtarır mı? Hani takım elbise giyince mahkemenin dibi düşüyor ya genelde.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.