Diyanetten “Sigara” Kararı

0
1258

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl yapılacak hac ve umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerini tercih edeceklerini açıkladı. Daha sonraki yıllarda, sigara kullananların din görevliliği sınavlarına dahi giremeyeceğini belirtti.

“Bu kararın alınmasında vatandaşlardan gelen şikayetler de etkili oldu. Vatandaşlarımız, elinde sigara bulunan din görevlisi görmek istemiyor.” diyen Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan sigara kararına ilişkin ilginç açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, “Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor.” diyen Erbaş, “Nefis terbiyesi için gittiğimiz Arafat’ta çadırların etrafındaki sigara izmaritlerini görünce benim yüreğime sanki bir hançer saplanıyor. Arafat’ta vakfe öncesi ya da sonrası bir Müslüman kardeşimin elinde sigara gördüğüm zaman çok üzülüyorum.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.