Doğuştan hapse mahkum çocuklar: 743 çocuk cezaevinde

0
2698

Hak İnisiyatifi Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de 743 çocuk cezaevinde anneleriyle birlikte kalıyor. Çocuklardan 543’ü 0-3 yaş, 200’ü de 4-6 yaş grubunda yer alıyor.

Hak İnisiyatifi Derneği, Türkiye’de cezaevlerinde bebekleriyle birlikte kalmak zorunda olan anneler ile ilgili “Çocukların yeri evleridir, cezaevi değildir” başlığıyla bir açıklama yaptı.

Cezaevlerinde bebekleriyle birlikte kalmak zorunda olan annelerin infazlarının ertelenmesi gerektiğini belirten Hak İnisiyatifi Derneği, şu açıklamalarda bulundu:

0-3 YAŞ ARALIĞINDA 543 BEBEK CEZAEVİNDE

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz’ın 14 Kasım 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısında verdiği bilgilere göre, 2018 yılı itibarıyla cezaevlerinde 743 çocuk, annesiyle beraber kalmaktadır. Bu çocukların 543’ü 0-3 yaş, 200’ü de 4-6 yaş grubunda yer alıyor. 0-3 yaş arası 543 bebekten 37’si 6 aydan daha küçük yaştadır. Buna ek olarak 35’de hamile kadın bulunmaktadır. Çocukların annelerinin 519’u hükümlü, 224’ü tutuklu durumundadır. 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla ise, resmî olmayan rakamlara göre cezaevlerindeki çocuk sayısı 780 olmuştur.

YASA UYGULANMIYOR

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16/4. maddesi şöyle diyor: Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 6 ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır. Yasaların istisnasız herkese uygulanması gerektiği hukukun en temel ilkelerinden birisidir. Ancak bu prensibin cezaevlerindeki bazı anneler ve bebekleri için keyfî bir şekilde uygulanmadığı görülmektedir. Aynı şekilde uluslararası hukukun gereklilikleri de, bu uygulama ile ihlal edilmiş olmaktadır.

CEZAEVİ KOŞULLARI ÇOCUKLARA UYGUN DEĞİL

0-6 yaş arasında anneleriyle tutulan çocuklar için bulundukları ortam yeterli olmayıp, koşulları da uluslararası standartlara uygun değildir. BM Bangkok Kuralları,(48-52. Maddeler; hamile, emziren ve çocuğuyla birlikte hapishanede kalan kadınlara ilişkin düzenlemeler içeriyor.) tutuklu ve hükümlü kadınların hapishane şartlarıyla ilgili ayrıntılı düzenlemelere yer veriyor. Bu metinlere göre; hamile, yeni doğum yapmış,emzirme döneminde,çocuklarıyla kalan mahpuslara, ihtiyaçlarına uygun yaklaşımlarda bulunularak insani koşullar sağlanmalı, çocuklar uzmanlar tarafından takip edilmelidir. Annesiyle birlikte tutulan çocuk, asla bir mahpus muamelesi görmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.