Dünya Engelliler Günü’nde Engelliler Taleplerini İletti

  0
  1064

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Ankara Güvenpark’ta, engelli örgütleri bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

  Engelliler Konfederasyonu, Türkiye Körler Federasyonu, Zihinsel Engelliler Federasyonu, Altınokta Körler Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şubesi’nin düzenlediği açıklamaya, HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay da katıldı.

  Polisin engellemesiyle karşılaşılan açıklama katılanların ısrarı sonucu yapılabildi. Basın açıklamasını Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli okudu.

  Yapılan açıklamada engellilerin herkesle eşit haklara sahip olma taleplerinin karşılanmadığı, eğitimden istihdama, siyasetten bütün toplumsal yaşam alanlarına kadar, engellilerle engelli olmayanlar arasındaki büyük eşitsizliğin devam ettiği belirtildi.

  Engellilerin işsizlik oranının yüksekliğine de vurgu yapılan açıklamada, KHK ile yüzlerce engellinin işinden atıldığı ve aklanmalarına rağmen işe iade edilmedikleri belirtildi. 

  Ayrıca çok sayıda engellinin sağlık sorununun yüzde 40 sınırının altında kaldığı için haklarından yararlanamadığına dikkat çekilen açıklamada, Sağlık Kurulu Raporu Yönetmeliğinin bir an önce değiştirilmesi ve rapor verme yetkisinin tıp uzmanlarının yanı sıra özel eğitim, sosyal hizmet ve çalışma uzmanlarının da katılacağı bir kurula verilmesi talep edildi.

  (Kaynak ve Fotoğraf: Evrensel Gazetesi) 

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.