Entes’te Direniş Var!

0
2987

entese28099te-direnis-varEntes Elektronik’te çalışırken kriz bahane edilerek 13 Mayıs günü işten atılan Gülistan Kobatan’ın direnişi devam ediyor.
Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan Entes Elektronik’te 13 Mayıs günü direnişe geçen Gülistan Kobatan direnişinin 45. gününde Taksim’de bulunan Entes Apart Otel önünde 27 Haziran günü saat 18.00’de bir basın açıklaması yaptı.
Eylemde “Patronlar Krizin Faturasını İşçilere Kesmeye Devam Ediyor, İşten Çıkarmalar Yasaklansın/ OSB-İmes İşçileri Derneği” ile “Grevler, Direnişler Sürüyor, Dayanışma Büyüyor/ Direniş Platformu” pankartları açıldı. Eylemde ilk olarak OSB-İMES İşçileri Derneği Başkanı M. Ali Karabulut kısa bir konuşma yaptı.
Ardından basın açıklaması için Gülistan Kobatan söz aldı. Aradan geçen 45 gün boyunca birçok direnişte yerini alan Kobatan, işe geri alınıncaya kadar kararlı direnişinin devam edeceğini vurguladı. Kobatan, Entes şirketinde kriz bahane gösterilerek son aylarda işçi kıyımlarının arttığını, kendisinin de bu kıyıma tabi kaldığını ifade etti. Entes şirketi patronunun kendisini işten çıkarmasının tek nedeninin kriz olmadığını belirten Kobatan, kendisinin hak arama mücadelesinin bir parçası olması nedeniyle işten çıkarıldığını söyledi. Kobatan, “personel müdürümüz bu sınıf kinini beni işten atarken ‘sen çok yaramazlık yapıyormuşsun!’ gibi imalı sözlerle ifade etti. “Bu gerçek gösteriyor ki, her ne kadar kendisi Elektrik Mühendisleri Odası’nın İstanbul eski Şube Başkanlarından olsa da Entes patronu kamuoyunda bilindiği gibi ‘demokrat’ değil” dedi. Kobatan, açıklamayı şu sözlerle devam ettirdi; “bu durum bugün yaşadığımız kapitalist sistemin, ücretli kölelik sisteminin ta kendisidir. İşte ben bu durumu kabul etmediğim, krizin faturasını ödemeyi reddettiğim için direnişe başladım” dedi.
Kobatan son olarak krizin faturasının işçilere kesilmemesi için, direnişlere omuz vermeye ve mücadelenin yükseltilmesinin gerekliğine vurgu yaparak açıklamayı sona erdirdi.
Eyleme destek veren Direniş Platformu adına da kısa bir konuşma yapıldı.
Eylem boyunca “Entes İşçisi Yalnız Değildir”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “İşten Çıkarmalar Yasaklansın” sloganları atıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.