Ethem’in davası kaçırılmak isteniyor!

0
1493

ladda nedetHEMAHMET ŞAHBAZ ÖLDÜREBİLİNİR!!

Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı direnişine destek amacıyla Ankara’da yapılan protesto sırasında kafasına sıkılan kurşunla hayatını kaybetmişti. Sarısülük’ü vuran polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme yaptığı yargılama sonucunda Şahbaz’a “olası kasıtla adam öldürme” suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün gibi göstermelik bir hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dava dosyası Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin gündemine gitti. Daire de verilen kararı usulden bozarak, dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.ethem-sarisuluk-u-vuran-sahbaz-icin-flas-karar-71c30@1200x897

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararından sonra yapacağı yargılama için yeni duruşma tarihi belirledi. Mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararından sonra davanın ilk duruşmasının 7 Eylül’de yapılmasına karar verdi.

Duruşma tarihine az bir zaman kala Ankara Valiliği, davaya bakan mahkemeye ilginç bir başvuruda bulundu. Valilik mahkemeye gönderdiği yazıda, “Tutuklu olarak yargılanmakta olan Sanık Ahmet Şahbaz duruşma sırasında bazı marjinal gruplar tarafından şiddet uygulanabileceği adliye çevresinde yasa dışı gösteriler yapılabileceği, adliye binasına ve güvenlik kuvvetlerine karşı saldırıda bulunulabileceği, mahkeme heyetinin baskı altına alınabileceği, sanığın cezaevinde ve adliyede, cezaevinden adliyeye getirilip götürülmesi sırasında kargaşa çıkarılabileceği, saldırıya uğramasının, kaçırılmaya ve öldürülmeye çalışılmasının muhtemel olduğu, alınan güvenlik tedbirlerine rağmen öngörülemeyen ve kamu güvenliğini ciddi olarak ihlal edebilecek infial yaratabilecek müessif olaylar çıkabilir” uyarısında bulunuldu.

Ankara Valiliği’nin bu yazısı üzerine mahkeme, Adalet Bakanlığı’na başvurarak duruşmanın Ankara dışında başka bir yerde yapılmasını istedi. Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuruda, “Ankara Valiliği’nin yazısı ile bildirildiğinden mahkememizin 2015/307 esas sayılı dosyasında görülmekte olan kamu davası dosyasının kovuşturmasının yüksek Adalet Bakanlığı’nca uygun görülecek başka bir yerde yapılmasının daha sağlıklı olacağı değerlendirilmekle dava dosyası yazımız ekinde sunulmuştur”  değerlendirmesinde bulundu.

Sarısülük ailesinin avukatlarından Murat Yılmaz Adalet Bakanlığı’na başvurarak mahkemenin, davanın başka bir yere alınması talebinin reddedilmesini istedi. Avukat Yılmaz davaya bakan heyetin adli tatil nedeniyle izinli olduğu, asıl heyetin yerine çıkan geçici heyetin Bakanlığa başvuru yaptığına dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Öncelikle hemen belirtmek isteriz ki, Ankara’da güvenlik sorunu yok. Çünkü, birçok ildeki davalar (Ankara Adliyesi’nde dışarıdan gelen toplam 7 dava var.) güvenli olduğu gerekçesiyle Ankara iline nakledilmiştir. Güvenli diye dava gönderilen Ankara’dan güvenlik sorunu var diye bir başka davanın naklini istemek komedidir. Ankara Valiliği Başkent olan bir şehirde bir duruşmanın güvenliği sağlanamıyorsa derhal istifa etmelidir.” diye konuştu.

ODAK/ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.