Fas’ta meydana gelen büyük depremden günler sonra, afet bölgesindeki köylere hala ulaşılamıyor

0
82

Fas’ta meydana gelen büyük depremden günler sonra, afet bölgesinin dağlık köylerine hala ulaşılamıyor. Ülkenin dört bir yanından gelen gönüllüler halka yardım etmeye çalışıyor.

Fas’taki afet bölgelerindeki birçok dağ köyünde, şiddetli depremin üzerinden günler geçmesine rağmen hala hayatta kalmak için gerekli olan şeylerin eksikliği hissediliyor. Yardım görevlileri depremden en çok etkilenen Atlas Dağları’ndaki köylerin tamamına ulaşabilmiş değil. Bu nedenle kurtarma görevlileri uçaklardan yardım paketleri atıyor. Yardımı hızlandırmak için ülkenin dört bir yanından giden genç gönüllüler, temel ihtiyaçlardan yoksun birçok köylüye yardım malzemelerinin dağıtımını organize ediyor.

Bu arada Faslı haber sitesi “Hespress”, depremden etkilenen genç kızların insan ticaretine maruz kalma tehlikesi konusunda uyarıda bulundu. Hespress’in haberine göre, sosyal medyada Faslı erkeklerin durumdan faydalanmaya çalıştığı ve reşit olmayan depremzedelerle evlenerek onları “yaşadıkları trajediden kurtarmayı” önerdikleri söyleniyor.

Fas İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada şu ana kadar depremde 2.946 kişi hayatını kaybettiğini ve 5.674 kişinin yaralandığı ifade edildi. Ancak bu rakamların artması bekleniyor, çünkü bundan sonra bulunan kişilerin enkaz altından canlı olarak çıkarılması olasılığı çok düşük.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.