Hande Fırat: “Cumhur İttifakı Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi ile uzlaşma aşamasında; Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek gündemde”

0
89

Millet İttifakı’nın aday açıklaması sonrasında 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlere yönelik hazırlıklara başlandı.

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Cumhur İttifakı’nın Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi ile uzlaşma aşamasında olduğunu yazdı.

Fırat ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek’in isimlerinin gündemde olduğunu da belirtti.

Fırat’ın yazısının ilgili bölümleri şu şekilde:

“Kulislerde konuşulan, üzerinde beyin fırtınası yapılan bilgileri şöyle paylaşabilirim:

  • HÜDA-PAR’a belli bir kontenjan verilmesi gündemde.
  • MHP’nin bu duruma hiçbir itirazı yok, MHP’deki genel hava da “Aslolan seçimi kazanmak” şeklinde.
  • Yeniden Refah Partisi ile görüşmeler sürüyor. Yakında bir uzlaşmaya varılması bekleniyor.
  • MHP ile AK Parti arasında ortak liste görüşmeleri başlamadı. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin çok sayıda ilde ortak liste ile seçime girmeye soğuk baktığı belirtiliyor. Ancak bazı özel illerde özel adaylar belirlenebileceği belirtiliyor.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceliği deprem bölgesi ve Türkiye’yi olası felaketlere karşı hazırlamak. Bunun için de dört bir koldan çalışma talimatını zaten verdi. Ancak yeni dönemde bazı sürprizlerin de olabileceği konuşuluyor. AK Parti listelerinde sürpriz isimlerin, yeni yüzlerin görüleceği bilgisi var.
  • Strateji ekibinde, partide, kampanya ofisinde yapılan beyin fırtınalarında cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının Türkiye’nin öncelikli ihtiyacı doğrultusunda artırılabileceği değerlendiriliyor.
  • Bu kapsamda bir cumhurbaşkanı yardımcısının Türkiye’nin stratejik konumu nedeniyle güvenlikten sorumlu olabileceği, diğerinin ise ekonominin başına gelebileceği belirtiliyor. Konuşulan isimler arasında Hakan Fidan ve İbrahim Kalın var. Ekonomi için ise AK Parti içinden ve dışından duyduğum isim Mehmet Şimşek. Cumhurbaşkanı henüz bu konuda son sözünü söylememiş. Ancak yapılan değerlendirmeler bu adımların olumlu olacağı yönünde.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.